Kaare Sørensen skriver fra New York. Hun er ikke velkommen i USA på grund af sit imponerende stofmisbrug.
Men natten til mandag tog den 24-årige britiske sangerinde Amy Winehouse alligevel Amerika med storm.
Det skete under uddelingen af Grammy-priserne for årets udgivelse, årets sang, bedste nye kunstner, bedste pop-sangerinde og årets bedste pop album som Amy Winehouse nu skal have sendt med posten til England.
På grund af sit indrejseforbud optrådte den stærkt alkoholiserede sangerinde med sangene "Rehab" og "You Know I m No Good” via satellit fra en natklub i London – og var tydeligt overrasket over de mange priser.
Takkede sin fængslede mand
I en kort tale takkede hun sin mand Blake Fielder-Civil, der i øjeblikket sidder i fængsel på grund af lidt for løse knytnæver på en britisk pub, sine forældre og hele London by, som hun afsluttende hædrede med ordene:
- For Camden er ved at brænde ned!
Det sidste en bemærkning til turiststedet Camden, et af Winehouse’ yndlingsområder i London, der i weekenden blev raseret af en større brand.
De fem grammyer til Winehouse var næsten fuldt hus – kun prisen for bedste album gik i stedet til jazzguruen Herbie Hancock.
Gud velsigne Winehouse
Undervejs i det flere timer lange show var Amy Winehouse flere gange det store samtaleemne – blandt andet nævnte tidligere Beatles-trommeslager Ring Starr hende fra scenen.
- Det er en skam, at Amy ikke er her, men nå, ja, Gud velsigne hende, sagde han.
Også sangerinden Chaka Khan havde en hilsen til Winehouse.
- Hun gør dét, hun skal. Vi har alle noget, vi skal gøre. Vi har svære og komplicerede tider, men at stå det igennem giver ofte klarhed, sagde hun.
Winehouse er i øjeblikket i behandling for narkomisbrug.
Se alle vinderne her.