Administration 

73.000 arbejdsulykker ikke anmeldt af chefen

Metro-byggeriet i København har danmarksrekord i alvorlige arbejdsulykker. (Foto: Foto: Jeppe Bjørn Vejlø)

Når arbejdsgiverne ikke anmelder en arbejdsulykke, kan det enten skyldes uvidenhed, eller frygt for at arbejdsulykken vil skade virksomhedens image.

Det er arbejdsgiverne, der har ansvar for at anmelde det, når der sker en ulykke på jobbet. Men det sker langt fra altid. Nye tal fra Arbejdsmarkedets Erhvervssikring, der tager imod anmeldelserne, viser, at der har været 73.000 tilfælde siden 2003, hvor det ikke er chefen, der har anmeldt en arbejdsulykke.

Ulykkerne er i stedet blevet anmeldt af medarbejderne selv, deres fagforeninger eller af hospitaler og læger, som har tilset medarbejderne i forbindelse med ulykkerne, oplyser Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

De 73.000 arbejdsulykker, der er anmeldt af andre end arbejdsgiverne, udgør omkring seks procent af de 1,2 millioner arbejdsulykker, som er blevet anmeldt siden 2003.

Hvis man kommer ud for en arbejdsulykke, skal man ikke læne sig tilbage og stole på, at arbejdsgiveren anmelder den. Sådan lyder opfordringen fra Rikke Helk, som er formand for de socialrådgivere, der arbejder i fagforeningerne.

- Du skal søge læge så hurtigt som muligt, lægejournaler og skadestuerapporter er det vigtigste for at bevise, at det er en arbejdsskade. Hvis du ikke har det, så er du på den, så nytter det ikke noget at komme et år efter ulykken og tro, at din arbejdsgiver har anmeldt den, siger hun.

Ruineret af arbejdsulykke

En af dem, der er kommet i problemer, fordi en ulykke ikke er blevet anmeldt, er Jakob Sørensen. Han faldt efter eget udsagn ned fra taget af en lastbil tilbage i 2011. Men hans arbejdsgiver nægter, at arbejdsulykken overhovedet har fundet sted. Til gengæld har Jakob Sørensen en skadestuerapport, hvor der står, at han har slået sig ved at falde ned fra en lastbil.

Han har nu selv anmeldt ulykken til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring og håber på at få erstatning, så han kan komme ud af sine økonomiske problemer. Da hans sygedagpenge udløb, røg huset på tvangsauktion, og Jakob Sørensen skylder nu banken omkring en million kroner.  Læs hele Jakob Sørensens historie her.

Det er dog ikke noget, fagforeningerne oplever tit, at medarbejderne og arbejdsgiverne decideret er uenige om, hvorvidt arbejdsulykkerne er fundet sted, oplyser Rikke Helk.

- Det handler for det meste om, at arbejdsgiverne ikke ved, at ulykken er sket. Det er altid et tilbagevendende problem, at der simpelthen ikke er nogen, der ved noget om det. Og så er der selvfølgelig de arbejdsgivere, der ikke anmelder arbejdsulykkerne, fordi de ikke vil have det siddende på sig, siger hun.

Går ud over image

Det oplever de eksempelvis i Dansk El-Forbund. De store virksomheder er meget optagede af at have et godt image som en virksomhed, hvor der ikke sker arbejdsulykker, forklarer socialrådgiver Lotte Fischer.

- De vil gerne have et flot skilt hængende, hvor der står '0 arbejdsulykker i 2017'. Mellemlederne bliver målt på, hvor mange arbejdsulykker de har haft, og derfor prøver de nogle gange at tale de her skader ned, så de ikke bliver anmeldt, siger hun.

Den oplevelse bliver bekræftet af en undersøgelse, som Oxford Reseach har gennemført for Arbejdstilsynet. Bonusordninger og resultatkrav knyttet til antallet af arbejdsulykker kan have en negativ indvirkning på viljen til at registrere arbejdsulykker, skriver de.

Og virksomhederne er opmærksomme på, at anmeldelse af ulykker kan stille dem i et dårligt lys, står der i undersøgelsen. En produktionschef i en mellemstor industrivirksomhed siger blandt andet:

"Man kan være bange for at anmelde, for så får man flere tilsyn."

Arbejdsgivere bedre til at anmelde

Det harmonerer dog ikke med det billede, som Dansk Byggeri får, når de taler med deres medlemmer, fortæller arbejdsmiljøchef Mette Møller Nielsen.

- Der bliver anmeldt flere og flere arbejdsulykker på byggepladserne, og mit klare indtryk er, at det ikke er fordi der sker flere ulykker, men fordi arbejdsgiverne er blevet bedre til at anmelde, siger hun.

Virksomhederne kan nemlig også få meget ud af at anmelde ulykkerne.

- Tilgangen til arbejdsulykker er, at vi kan lære noget af dem, hvis vi får dem undersøgt ordentligt. Er det eksempelvis fordi, vi har indrettet byggepladsen forkert, fordi vi bruger for små kraner, eller fordi medarbejderne ikke overholder aftalerne. Der er kommet et helt andet fokus på arbejdsulykkerne i byggeriet, siger hun.

Sådan er reglerne

Det er arbejdsgivernes ansvar at anmelde en arbejdsulykke. Det sker igennem det elektroniske system EASY, så bliver arbejdsulykken registreret både i Arbejdstilsynet og hos Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Arbejdsgiveren skal anmelde arbejdsulykken til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring inden for ni dage efter ulykken, hvis medarbejderen på grund af ulykken kan have krav på for eksempel at få dækket behandlingsudgifter eller at få erstatning for varigt mén eller for tab af erhvervsevne.

Arbejdsgiveren skal anmelde arbejdsulykken til Arbejdstilsynet, hvis medarbejderen ikke er i stand til at arbejde i mindst én dag efter den dag, hvor ulykken er sket. Det skal senest ske ni dage efter første fraværsdag.

Kilde: Arbejdsmarkedets Erhvervssikring og Arbejdstilsynet

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen