- Jeg blev til overs.
Sådan oplevede Michael Wiberg, der er i dag er 65 år, sin fyring som sygeplejerske i Forsvarets Sundhedstjeneste, da den i 2015 flyttede fra Roskilde til Aarhus. For mens andre kolleger fik nye stillinger i forsvaret, var der ingen plads til manden i hvidt.
- Jeg mente, at jeg ville stå forrest i køen til andre stillinger i Forsvaret, men det var ikke tilfældet. Da jeg i løbet af min opsigelsesperiode søgte en stilling som sygeplejerske i Slagelse, fik jeg afslag. Jeg undrede mig, for jeg mente, at jeg måtte være omfattet af en særlig fortrinsret til ledige stillinger, som var gældende i Forsvaret. Men denne fortrinsret betød alene, at jeg kom til samtale, fortæller Michael Wiberg, der bor på Sydsjælland lidt uden for Vordingborg.
Han undrede sig over forløbet og valgte at gå til sin fagforening, for som han siger:
- Jeg ville have en forklaring.
Fik erstatning
Dansk Sygeplejeråd arbejdede videre med sagen og anbefalede Michael Wiberg at sige ja et forlig, der betød, at den erfarne sygeplejerske fik 25.000 kroner i erstatning for fyringen.
Michael Wiberg var fristet af at gå rettens vej med sin sag for at få afprøvet den særlige fortrinsrets værdi, men endte med at afstå fra det ud fra en betragtning om, at han næppe ville få mere ud af det end det tilbudte beløb.
Dansk Sygeplejeråd skaffede i 2016 godt 10 millioner kroner i efterbetalinger til medlemmer, der var blevet fyret, ramt af konkurs eller havde fået for lidt i løn. Michael Wibergs sag indgår i den nye opgørelse. Han var ærgerlig over at miste jobbet i forsvaret, der blandt andet havde bragt ham ud på internationale missioner, men samtidig tilfreds med, at han ikke tøvede med at kræve en nærmere forklaring:
- Jeg havde ikke noget at miste, siger Michael Wiberg, der i dag er gået på pension.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.