Sent lørdag er der udbrudt en voldsom brand i et kolonihavehus i Slagelse.
Brandfolkene kæmper i skrivende stund med at få slukket flammerne.
- Husene i kolonihaver ligger tæt, men vi håber, at det er muligt at undgå, at branden breder sig, siger vagthavende hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi til presse-fotos.dk.
Kolonihaveforeningen ligger på Gl. Holbækvej.
Politiet udelukker ikke, at der kan være tale om endnu en af de påsatte brande, som Slagelse har været plaget af i de sidste par uger.
- Men det må de nærmere undersøgelser vise. Det er for tidligt at sige på nuværende tidspunkt, siger vagthavende til mediet.
Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.