TV 2 skal privatiseres hurtigst muligt.
Selskabets aktier skal sælges på børsen - allerhelst i morgen.
Det er forslaget fra Venstres medieordfører.
"Vi ønsker hurtigst muligt at sælge en del af TV 2 på fondsbørsen, sådan som det også er sket med Københavns Lufthavne og SAS," siger Ellen Trane Nørby til Jyllands-Posten.
Beskeden fra den konservative kulturminister Carina Christensen er dog klar: Det kommer ikke til at ske.
"Det er det forkerte tidspunkt at sælge TV 2 på grund af retssagerne og finanskrisen," siger Carina Christensen.
Også Dansk Folkeparti er imod Venstres planer om at børsnotere TV 2.
Her kalder kulturordfører Karin Nødgaard planerne for uansvarlige.
Regeringen havde i første omgang planlagt at privatisere i 2004 - men en række sager ved EF-domstolen har siden bremset salget. Siden er flere kommet til, efter regeringen efter satsningen på TV 2 Radio måtte træde til med lån for at redde TV 2.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.