De 2.800 ansatte hos Sydbank, må ikke se utugtige netsider. Banken har derfor sat et filter på sine computere, så ansatte ikke kan se sider med porno, poker og auktioner.
»Vores medarbejdere må bruge nettet, men ikke til at se anstødeligt materiale. Det handler jo om bankens image,« siger IT- og personalechef Niels Møllegaard.
De fleste hjemmesider kan ansatte frit se, andre er forbudte, men en del kan man kun se, hvis it-chefen får besked om det.
»Der kan stå noget relevant for jobbet på Ekstrabladet.dk eller Playboy, men ser du siderne, så bliver det gemt,« siger IT-chefen, der hvert kvartal må spørge ansatte om deres netbrug.
Der er nemlig knald på pornosurfingen i danske arbejdspladser viser tal fra Danware, som sidste år undersøgte hvilke netsider ansatte besøgte i arbejdstiden.
»Det chokerede os hvor meget arbejdstid, der blev brugt på at surfe porno,« siger produktchef Allan Iskov fra Danware.
Pornosurfing
Surfingen efter porno varierede fra virksomhed til virksomhed. Mellem en og fem procent af arbejdstiden blev brugt på at surfe hård porno eller børneporno i de undersøgte danske firmaer.
»Jo, længere uddannelse ansatte havde, des mindre utugtigt materiale søgte de. Men der blev downloadet chokerende meget børneporno,« siger Allan Iskov.
I en tilsvarende opgørelse fra danske Ibas, der rekonstruerer computere, fandt de børneporno hos to-tre procent af de ansatte.
Grunden for Danwares interesse er, at de laver et filter, der blokerer for utugtigt materiale. Filteret kan genkende mængden af lyserød hud og pokersider.
Sådanne filtre bliver stadig mere udbredt i virksomheder. En undersøgelse fra IDC blandt 205 danske virksomheder viser, at 42 procent har en it-politik.
»Men det er slet ikke nok. Hvis man vil have styr på, hvordan ansatte bruger nettet, så er filtre den eneste vej,« siger direktør Per Andersen fra IDC Nordic.