Den japanske premierminister ser nu ud til at få et katastrofalt dårligt valg.
Den foreløbige optælling af stemmerne fra søndagens parlamentsvalg viser, at premierminister Naoto Kans herskende parti DPJ kun har vundet 44 sæder i det japanske parlaments overhus. Langt mindre end de 54, som var Kans mål. Det skriver BBC.
Inden valget havde DPJ flertal i begge huse. Nu hhttp://skriv.newspaq.dk/node/add/nyhedar partiet stærkt brug for allierede, hvis det skal blive ved magten.
Valget bliver af mange iagttagere set som en dom over DJP's 10 måneder i spidsen for Japan. Men trods det skuffende og meget sigende resultat siger Naoto Kan, der kun har siddet på posten siden starten af juni måned, at han ikke vil træde tilbage.
121 pladser var på valg, hvilket svarer til halvdelen af overhuset. DJP havde 62 sikre sæder, der ikke var på valg, men skulle have haft hele 60 sæder for at opnå et flertal med 122 pladser i overhuset.
DJP sidder stadig på flertallet i parlamentets underhus, men partiets muligheder for frit at lovgive og lede landet er blevet udfordret på det kraftigste. Et af de vigtigste spørgsmål er nu, om premierminister Naoto Kan kan bygge en politisk base, hvorfra han begynde at tackle landets massive gæld.