Eleverne på gymnasierne og erhvervsskolerne skal til at være mere vedholdende, hvis 95 procent af alle unge skal have en uddannelse på cv'et eller være i gang med en inden 2015.
Det er regeringens mål, men i øjeblikket dropper alt for mange fra til, at regeringen kan nå målet, der er fastsat i 2015-planen. Det viser en analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA). Og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) bakker op om konklusionen.
"Det er altafgørende. Hvis ikke du får ændret på frafaldet, så kan du godt vinke farvel til uddannelsesmålet," siger chefanalytiker Frederik I. Pedersen til metroXpress.
I dag dropper 17 procent af gymnasieeleverne ud, men der er uenighed om, hvor mange, der ikke gennemfører erhvervsuddannelserne.
DA vurderer, at frafaldet på begge uddannelser skal ned på tre til otte procent, hvis 2015-målet skal være realistisk. Og det bliver svært, mener Jørn Ibsen, der er direktør for Danske Erhvervsskoler.
"Folkeskolerne skal give en mere målrettet vejledning, så de unge vælger den rette uddannelse," siger han til metroXpress.
Jørn Ibsen mener, at vejlederne skal blive bedre til at identificere elevernes styrker og de punkter, hvor de skal forbedre sig.