Den enlige mor, Camilla Broe, er i dag blevet anholdt, efter hun i Østre Landsret fik en dom for, at hun kan udvises til USA, hvor hun er sigtet i en sag om narkoindsmugling.
Det er hendes advokat Michael Juul Eriksen, der oplyser til Nyhedsbureauet Newspaq, at Camilla Broe blev anholdt to timer efter Østre Landsrets afgørelse.
"Politiet har her til middag anholdt hende på trods af, at hun i et år ikke har vist nogen tegn på at ville flygte ud af landet med henblik på at få hende varetægtsfængslet igen," siger Michael Juul Eriksen til Newspaq.
Advokaten er overrasket over, at Østre Landsret er kommet frem til det modsatte af byretten og slet ikke har lagt vægt på, at Camilla Broe er enlig mor til en datter på 10 år.
"Vi synes, at dommen er helt umenneskelig. Derfor vil vi gøre alt for at få afgørelsen i Højesteret, hvilket jeg også tror, der er en god mulighed for, da det er første gang, at vi vil sende en dansk statsborger til et land uden for EU i en sag, som godt kunne køres i Danmark," siger Michael Juul Eriksen.