Ved retten i Malmø er en 53-årige svensk læge i dag blevet idømt 3,5 års fængsel for at have voldtaget en 23-årig patient.
Lægen er i Danmark kendt fra
det nu lukkede TvDanmark-program Plastisk Fantastisk , hvor kvinder fik en total maka-over med skalpel, fedtsugninger, silikone og botox, ligesom han indtil for nylig havde en mondæn klinik på Højbro Plads i København.
Den 23-årige kvinde var kommet til klinikken for at få undersøgt sine bryster, der tidligere var blevet opereret. Efter undersøgelsen tilbød lægen at fjerne håret ved bikinilinjen med laser. Da de var alene i et behandlingsrum bedøvede han hende med bedøvelsesmidlet Propofol og voldtog hende. Kvinden har fortalt, hvordan hun var ved bevidsthed, men ude af stand til at bevæge sig.
Sæd i skeden
Straks efter voldtægten tog kvinden kontakt til politiet. I kvindens skede blev der fundet sædrester, som stammede fra lægen.
Lægen har forklaret, at hans sæd må være havnet i kvinden, fordi han havde
sædrester på fingrene ved undersøgelsen.
Han har også forklaret, at
bedøvelsen kan give seksuelle hallucinationer hos patienten. Hans
forklaring bliver betvivlet kraftigt af eksperter, der påpeger, at sæd
kun overlever meget kort tid på hænder, og at lægens brug af fuld
narkose er ureglementeret ved den type hårfjerning.
Men den forklaring købte retten altså ikke. Udover fængselsdommen skal lægen betale en erstatning til kvinden på 180.000 svenske kroner.
Lægens forsvarer, Mikael Nilsson, ankede øjeblikkeligt dommen til landsretten.
Mange sager
Voldtægten af den 23-årige kvinde var blot en af en lang række sager om seksuelle overgreb, som den 53-årige læge er blevet anklaget for.
Alene i Sverige har mindst 10 kvinder anklaget lægen for overgreb, og tilbage i august fortalte en 29-årig dansk kvinde i Nyhedsavisen hvordan hun som ansat i hans klinik dels selv var blevet udsat for grov sexchikane, dels havde set, hvordan de lækre kvindelige patienter tit fik en særlig pille, som gjorde dem døsige, inden behandlingen.
Manglende beviser
I sidste ende vurderede kammeranklager Bo Albrektsson fra Malmø Politi dog at der kun i sagen om den 23-årige kvinde var så håndfaste beviser, at det kunne føre til en dom.
»Her
er de tekniske beviser så stærke, at vi går videre med sagen. De andre
sager er desværre svære at bevise, da det er pigens ord mod mandens.
Derfor har vi valgt foreløbig at lægge dem ned i skuffen. Skulle nye
beviser dukke op, så kan vi tage sagerne op igen,« sagde han tilbage i starten af august til Nyhedsavisen.
Læs også:
• Dropper sexsager mod plastikkirurg
• Kendt tv-læge anklaget for voldtægt
• "Chefen ville fotografere mig nøgen"
• Flere kvinder anklager kirurg for sex-overgreb