Bush, Cheney og Rumsfeld var så desperate efter at finde en god forklaring på krigen i Irak, at de pressede forhørsledere til at anvende tortur over for terrormistænkte for at få dem til at forbinde al-Qaeda og Irak.
Det skriver det anerkendte amerikanske bladhus McClatchy Newspapers, der har talt med en tidligere højtstående efterretningsofficer.
Helt i Det Ovale Værelse pressede George W. Bush og hans folk således på, for anvende tortur mod mistænkte, der kunne afsløre en forbindelse mellem styret i Irak og terrorgruppen al-Qaeda.
Ifølge officeren kom presset oven fra hovedsageligt af to år sager:
"For det første var alle bekymrede for et 11. september nummer to. Men gennem 2002 og 2003 forlangte Dick Cheney og Donald Rumsfeld også beviser for forbindelsen mellem al-Qaeda og Irak," siger den anonyme efterretningsleder.
Daværende vicepræsident Cheney og forsvarsminister Rumsfeld var ifølge kilden overbevist om forbindelsen mellem terrorgruppen og Irak, fordi blandt andet den irakiske eksilleder Ahmed Chalabi havde fortalt det.