Først i overtiden blev kampen mellem Liverpool og Portmouth afgjort, da de lørdag mødtes på Portsmouths hjemmebane.
Første halvleg havde været en målløs forestilling, men i pausen blev støvlerne kridtet og i anden halvleg steg spændingen.
I 58. minut brændte Ryan Babel en kæmpechance og kort efter satte David Nugent bolden i kassen i den anden ende af banen og bragte dermed Portsmouth foran, skriver Dr.dk.
Med 22 minutter før tæppefald udlignede Fabio Aurélio, men det varede kun ni minutter, så ændrede Herman Hreidarsson stillingen til 2-1.
Det ville tjene Portsmouth, der ligger tæt på nedrykning, godt med en sejr over Liverpool, men den drøm spolerede Dirk Kuyt, da han udlignede til 2-2 fem minutter før tid.
Og kort efter headede Fernando Torres sejren hjem.
Dermed ligger ligger Liverpool øverst i ligaen et enkelt point over Manchester United.