Administration 

Buschaufføren John blev overfaldet på jobbet: Jeg tænkte på passagererne

Henter afspiller ...
- Passagerernes sikkerhed er mit ansvar alene, og det var det første, jeg tænkte på. Det ligger dybt i mig efter mange år som buschauffør, siger John Nasir Khan. Foto: Fagbladet 3F

Da buschaufføren John Nasir Khan i søndags blev overfaldet på jobbet, tænkte han mest på passagerne.

Den 54-årige buschauffør John Nasir Khan er en af ugens mest omtalte personer efter et overfald søndag morgen. En vred passager brækkede hans næse foran 15-16 turister på vej til lufthavnen. Blandt turisterne var den canadiske journalist André Picard fra avisen The Globe and Mail, der skrev om episoden på sin Twitter-profil.

Journalisten beskrev blandt andet, hvordan overfaldsmanden stak buschaufføren med kniv og derefter gik historien rundt verden over i forskellige versioner. Men hvad skete der egentlig?

Fagbladet 3F har mødt John Nasir Khan i sin Nørrebro-lejlighed, hvor han plejer sin brækkede næse, der stadig bløder. Her fortæller han præcis, hvad der skete:

Klokken var 6.50 søndag morgen den 22. juli og John Nasir Khan kørte sin linje 5C mod Københavns Lufthavn. Han har en flok turister med, unge, gamle - en blandet flok, der skal nå deres fly. På Københavns Hovedbanegård stiger en stor, muskuløs fyr på.

- Han er udlænding og snakker engelsk til mig. Han råber med fægtende arme "You are taking my country. I want to kill all of you". Han er ude på ballade, og passagererne er bange og stille, fortæller John Nasir Khan.

Han holder øje med manden bakspejlet for at se, om den ophidsede fyr slår på nogen. Så tager John Nasir Khan bussens mikrofon og siger over højttaleren til fyren. "Sid stille, eller jeg ringer til politiet".

På det tidspunkt er bussen på vej mod et lyskryds på Amager Boulevard og farten er nede på 10-15 kilometer i timen. John Nasir Khan kan se, at manden kommer løbende i midtergangen op mod ham.

"You motherfucker. You want to call the police?" råber manden ind i ansigtet på John Nasir Khan, der sidder fastspændt i førersædet med sikkerhedsselen.

- Så svinger han sin højre arm og slår mig hårdt over næsen med knytnæven. Jeg er helt væk i 10 sekunder, mens det styrtbløder ud af næsen. Der er blod på skjorten, på rattet - overalt, husker John Nasir Khan.

Instinktivt tænker han med det samme på at få standset bussen og træder i sin halvbevidstløse tilstand på bremsen og trækker samtidig håndbremsen.

- Passagerernes sikkerhed er mit ansvar alene, og det var det første, jeg tænkte på. Det ligger dybt i mig efter mange år som buschauffør, siger John Nasir Khan, der har kørt bus i Danmark i seks år og i Bangladesh i 12 år.

Overfaldsmanden faldt en smule til ro og så og også ud til at blive nervøs over alt blodet, husker chaufføren.

- Jeg åbner ikke busdørene, for han skal ikke bare stikke af. Men så begynder han at gå op og ned af midtergangen og råbe "You have to drive now", så jeg er bange for, at han skal slå mig igen. Jeg beder til, at politiet snart kommer, siger han.

To passagerer, en kvinde og en mand midt i 20'erne, hjalp ham med den blodige næse og ringede til politiet, der var fremme efter nogle minutter.

Inden da, steg en taxichauffør, der kunne se, at der var noget helt galt, på bussen for at hjælpe. Det samme gjorde en kvindelig læge, der tilfældigvis passerede bussen på sin joggingtur.

- Hun kiggede mig dybt i øjnene for at se, hvor alvorlig skaden var. Og sagde, at jeg ikke skulle være bange - hun kunne stoppe blødningen. Jeg er meget, meget glad og taknemmelig for hjælpen fra dem alle, siger han.

Da politiet kom ind i bussen rakte den 38-årige overfaldsmand armene i vejret og blev anholdt af politiet uden dramatik. Han blev senere sigtet for vold mod person i offentlig tjeneste af Københavns Politi.

Lige efter overfaldet gik John Nasir Khan ned til de rystede passager, der alle var rasende på overfaldsmanden.

- Jeg sagde, at jeg var ked af, at de blev forsinket på grund af mig. De var jo alle turister på vej til Københavns Lufthavn og skulle nå et fly hjem. Bussen er mit ansvar, siger han og tilføjer:

- Jeg er bare glad for, at han ikke havde en kniv eller en pistol, og at jeg fik stoppet bussen, så der ikke skete passagerne noget.

John Nasir Khan kom med ambulance på hospitalet, hvor han fik konstateret "fraktur af næseben" og mistanke om hjernerystelse.

Han er engang tidligere blevet overfaldet af nogle knægte, der ikke ville slukke deres cigaretter i bussen. De tog ham i kraven og slog ham i ansigtet.

- Det var meget ubehageligt, men jeg var ikke bange for at køre igen, siger John Nasir Khan.

Han er rystet, men også denne gang er han klar til at sætte sig bag rattet, når ugen er omme.

- Jeg har fået en supergod behandling af mit firma og har selv valgt at køre på mandag, efter at jeg har taqet den med ro hjemme i denne uge, siger han.

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre