Administration 

Gigantisk offentligt projekt sejler: "Det er rigtig mange penge"

- Det er rigtig mange penge, men vi er nødt til at deale med det, siger John Schmidt Andersen, borgmester i Frederikssund (V). (Foto: Pressefoto: Frederikssund Kommune)

En opførelse af en helt ny by ved Frederikssund forløber ikke, som det skal, og det koster kommunen dyrt.

Det kan meget vel ende med at blive en sparejul i Frederikssund i år. Kommunalpolitikerne bliver nemlig onsdag aften præsenteret for et større sparekatalog efter, at det står klart, at der mangler 163 millioner kroner i kassen, skriver DR København.

Pengene skulle være hentet som indtægter fra salg af byggeretter i kommunens nye bydel Vinge, der er under opførsel og på sigt skal huse 20.000 nye borgere. Problemet er bare, at kommunen har budgetteret med indtægterne i 2017 og dermed i realiteten allerede brugt pengene, før de lå i kassen.

Kommunens pengekasse er derfor så presset, at administrationen nu har udarbejdet et sparekatalog, så politikerne kan forsøge at finde det trecifrede millionbeløb, fortæller Frederikssunds borgmester John Schmidt Andersen (V).

- Det er rigtig mange penge, men vi er nødt til at deale med det, og vi har nogle redskaber, vi kan rode med, så jeg er meget betrygget ved det, men det er da ikke fordi, at det er en ønskesituation, siger John Schmidt Andersen til DR København.

Ualmindeligt

Det er langt fra normalt, at en kommune ved udgangen af et budgetår konstaterer, at der mangler 163 millioner i kassen, vurderer professor i samfundsvidenskab ved Roskilde Universitet, Bent Greve.

- Det er et ualmindeligt stort fejlskøn at have på et område, hvor man trods alt burde have en vis forventning og viden om, hvor mange byggeretter man rent faktisk kan sælge, siger Bent Greve.

Han bakkes op af forskningschef og kommunalforsker ved Danmarks Medie- og journalisthøjskole, Roger Buch.

- Det er sjældent set før, at en kommune så sent på året pludselig opdager, at man mangler så stort et millionbeløb i kassen, siger han til DR København.

- Man kan undre sig over, at man har ladet så stor en del af den kommunale økonomi basere sig på indtægter fra byggeudvikling, som er noget, der altid indeholder store risici, fortsætter Roger Buch.

Ifølge professor ved Roskilde Universitet, Bent Greve, tegner der sig et billede af en kommune, der har påtaget sig forpligtigelser, men ikke har taget højde for de mulige økonomiske konsekvenser.

-Det er ikke nemt at finde de her penge, og det kan ikke undgå at betyde klare serviceforringelser for borgerne i kommunen, at man skal finde så stor en besparelse i løbet af så kort tid, vurderer Bent Greve.

- Man får ikke tid til at gennemarbejde det og tænke sig grundigt om, og finde ud af hvor de mest optimale måder at ændre tingene på er, siger Bent Greve til DR København.

Stort fremkridt

Det er mindre end et halvt år siden, at Frederikssund Kommune sammen med AP Pension og entreprenørvirksomheden MT Højgaard ved et stort anlagt arrangement afslørede en aftale, der skulle tilføre udviklingen af Vinge Centrum omkring en milliard kroner.

- Det er et kæmpestort skridt fremad for den vision Frederikssund kommunes byråd formulerede, da vi godkendte helhedsplanen for etableringen af en ny bæredygtig by, som med årene vil øge kommunens indbyggertal med 20.000, udtalte Frederikssunds borgmester fra Venstre, John Schmidt Andersen i en pressemeddelelse i den forbindelse.

I dag er borgmester John Schmidt Andersen dog noget mere nøgtern i sin vurdering af de skridt Vinge By har taget mod et færdigt projekt.

- At vi har kalkuleret med nogle store indtægter fra salg af byggeretter ude i Vinge Centrum, og den aftale ikke er faldet på plads, er selvfølgelig ærgerligt, når vi står i denne situation. Derfor skal vi selvfølgelig reagere på den nu, siger John Schmidt Andersen.
Vil det sige, at det er penge, I har planlagt at bruge i 2017, som I ikke har fået i kommunekassen?

- Når man laver budgetter, så har man indtægter og udgifter, og ja - der havde vi budgetteret med den indtægt på 163 millioner kroner i 2017, siger John Schmidt Andersen.

Der er ikke lang tid tilbage af 2017. Hvad betyder det her for Frederikssund Kommunes økonomi?

- Det gør jo selvfølgelig, at vi skal lave nogle tiltag, så der kommer balance. Det er klart, at der kommer en ubalance, når der mangler nogle indtægter, og den balance skal vi jo have sikret. Derfor holder vi nu nogle ekstraordinære møder (red. i økonomiudvalg og byrådet), hvor vi får snakket om, hvad vi får gjort for at få bragt balance i økonomien. Og det er uanset, hvilket tempo Vinge udvikles i, siger borgmesteren til DR København.

Det lyder som besparelser?

- Jeg ved ikke endnu, hvad vi kommer ud med af forslag for at rette op på det her. Det kan være besparelser, men vi ejer jo sikkert også noget, som vi kan realisere. Der er flere forskellige håndtag man kan trække i, når man kommer i sådan en situation, siger John Schmidt Andersen.

Der blev underskrevet en kontrakt i sommer, hvor I fortalte, at nu kom der penge fra AP Pension og MT Højgaard skulle stå for byggeriet, hvorfor er pengene så ikke kommet?

- Det var jo i virkeligheden det, der blev skrevet under på, men aftalen var ikke endelig, og derfor kalder man det en konsolideringsfase, der hvor vi er nu. Og den trådte vi så ind i efter, vi havde underskrevet aftalen, og det er den fase, vi stadig er i, og jeg ved ikke... aftalen er bare ikke færdig og pengene er ikke kommet, og derfor er vi nødt til at agere på det, og mere kan jeg faktisk ikke sige mere om det, for jeg ved rent faktisk ikke så meget mere om det, forklarer John Schmidt Andersen til DR København.

Rådgivere sagde at den var god nok

Men hvordan kan det være, at I har budgetteret med nogle penge fra en aftale, som I rent faktisk ikke har haft?

- Det er vel fordi, at de rådgivere vi har haft, og det team vi har haft omkring os, har været så overbeviste om, at den var hjemme - home safe - så vi kunne godt regne med, at det ikke ville tage så lang tid at forhandle det på plads, siger borgmesteren.

Både professor ved RUC, Bent Greve og forskningschef ved medie- og journalisthøjskolen, Roger Buch, siger, at hvis man sidder med et budget, hvor der er så stor forskel på de forventede indtægter, og det man rent faktisk har fået, når man så tæt på et budgetårs afslutning, så ser det ud som, at man ikke rigtig har styr på økonomien i kommunen. Har I styr på det?

- Økonomien har vi styr på. Grundlæggende er Frederikssund en sund og godt drevet kommune. At vi så har kalkuleret med nogle store indtægter fra salg af byggeretter i Vinge Centrum, og den aftale ikke er faldet på plads. Det er selvfølgelig ærgerligt at stå i den situation, og det er derfor, at vi skal have styr på den, siger borgmesteren.

I melder ud i juni, at I har en aftale, og den har I så ikke alligevel, og den bliver stadig forhandlet. Forsinker det projektet eller har i hele tiden været planen, at den havde flydende deadline?

- Den har haft noget flydende deadline. Det kan vi jo ikke komme udenom. Vi har aldrig ligesom fået sat os ned og sagt, at den skal være færdig på det her tidspunkt. Det havde jeg da håbet på, at den havde været , og det er der sikkert også mange andre, der havde håbet på.

Men forsinker det færdiggørelsen af Vinge Centrum?

- Det ved jeg faktisk ikke, men der kører gravemaskiner derude nu, så de er jo i gang, siger John Schmidt Andersen til DR København.

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner