Kan man være træner for et superligahold og kommentere konkurrenternes gøre og laden på et landsdækkende medie?
Det mener sportskanalen Canal9, der benytter Stig Tøfting som ekspertkommentator til deres kampe. Det har de nemlig tænkt sig at blive ved med efter Tøftings tiltrædelse som assistenttræner i AGF.
"Hvis det kan lade sig gøre, vil Stig stadigvæk sidde og være medkommentator i kampe med andre klubber, og hvis du fisker efter, om jeg har nogen problemer i forhold til mandens troværdighed, så er svaret: 'overhovedet ikke'," lyder det fra Canal9's sportschef, Anders Bay, til Nyhedsbureauet Newspaq.
Selvom AGF bider sig fast i bunden og kommer til at slås mod Randers og SønderjyskE om overlevelse frem til sidste spilledag, ændrer det ikke ved Canal9's beslutning.
Kan der blive en situation, hvor Stig Tøfting skal kommentere Randers FC eller SønderjyskE i denne sæson?
"Ja, der kan der godt. En ting er, hvor Stigs sympati må ligge henne, men han er en professionel og repræsenterer så meget viden, at det vil vi ikke give afkald på i denne situation," siger Anders Bay.
Stig Tøfting stoppede i dag med omgående virkning som fodboldkommentator på Ekstra Bladet, da han ikke mener, det harmonerer med sit nye job i AGF.