Den tidligere catalanske leder for Spaniens konservative parti (PP) og medstifter af det højreradikale parti Vox, Alejo Vidal-Quadras, er torsdag blevet skudt i hovedet af en person på en motorcykel.
Det skriver avisen El Pais og nyhedsbureauet EFE.
Politiet jagter to personer på en motorcykel. Den ene var iført en sort styrthjelm, og det var denne person, der stod af motorcyklen og affyrede et våben.
Den 78-årige politiker er i live, og han var ved bevidsthed, da han nåede hospitalet, skriver El Pais. Hans tilstand beskrives som kritisk men ikke livstruende.
Vidal-Quadras var tidligere leder af det konservative Partido Popular i Catalonien.
Skudattentatet fandt sted i det velhavende kvarter Salamanca i Madrid.
Politiet har afspærret området, og der ikke nyt om gerningsmændene ifølge AFP.
Forbrydelsen sker, samme dag som den socialistiske premierminister, Pedro Sanchéz, meddeler, at han indgået en aftale med det separatistiske parti Junts i Catalonien om at støtte en ny venstreorienteret regering.
Til gengæld vil separatisterne få amnesti for en række af de politikere, der stod bag en ulovlig folkeafstemning i 2017 om løsrivelse fra Spanien for Catalonien. En afstemning, som de hævdede, at de vandt.
Ifølge politiet blev Vidal-Quadras ramt i den nederste del af hovedet. Her er en kugle gået gennem hele kæbepartiet.
/ritzau/