Svensk politi har rejst tiltale mod et medlem af Kristdemokraterne. Manden blev i oktober overrasket af en ansat i Vattenpalatset i byen Eskilstuna, mens han angiveligt var i færd med at onanere en anden mand i et boblebad.
De ansatte holdt derefter øje med politikeren og så ham derefter give sin ven oralsex i bruserrummet. Ifølge Aftonbladet resulterer de beskyldninger nu i en tiltale for blufærdighedskrænkelse.
Krænkelse af blufærdigheden kan såmænd være pinligt nok for et medlem af at parti, der forsvarer de kristne dyder i Sverige. Men politikerens bortforklaringer ser samtidig i mistænkelig grad ud til at komme i konflikt med Biblens niende bud om ikke at lyve.
Ifølge avisen har politikeren over for politiet forklaret, at han slet ikke onanerede manden i boblebadet. Manden bad blot kristdemokraten om at undersøge en skade på sin penis.
Som en anden barmhjertig samaritaner indvilligede politikeren i at hjælpe, men da manden hev sin skadede penis frem, fik politikeren kolde fødder og skubbede den væk. Dermed fik han kontakt med den anden mands kønsdel – og det kan muligvis have set ud som onani, har politikeren forklaret.
Hændelsen med oralsex under bruseren skyldes udelukkende, at politikeren bøjede sig ned for at læse mandens avis – og så snublede og havnede lige ud for den anden mands knæ.
Den anden involverede mand har sagt, at han var fuld og ikke husker præcis, hvad der skete. Men han afviser, at han skulle have en skade på sin penis.
Kristdemokraten nægter fortsat hele historien over for avisen Folket:
»Personalets forklaringer stemmer ikke overens med, hvad der skete,« siger han om sagen.