Den italienske supersprinter Elia Viviani får ny arbejdsgiver i 2020, når han skifter til det franske cykelhold Cofidis.
Dermed må han også sige farvel til Quick-Step og danskeren Michael Mørkøv, der hyppigt har kørt Viviani frem til gode positioner før en massespurt.
Cofidis er kun et prokontinentalhold, men Viviani ser ikke holdskiftet som et skridt ned. Det siger han til sit kommende holds hjemmeside.
- Jeg er spændt på at skulle køre i nye farver. Efter samtaler med Cédric Vasseur og Roberto Damiani (team manager og sportsdirektør hos Cofidis, red.) kunne jeg konstatere, hvor meget Cofidis ville have mig, og holdet fremlagde et ambitiøst projekt for mig, siger Viviani.
Italieneren har 75 sejre som professionel. Otte af dem er vundet i 2019. Så sent som i søndags vandt han det engelske endagsløb Prudential RideLondon-Surrey Classic, efter at han endnu en gang var bragt i en vinderposition af Mørkøv.
Viviani vandt en enkelt etape under årets Tour de France. Han fortæller til sit nye holds hjemmeside, at han vil vinde flere Tour-etapesejre næste år, og at han ellers prioriterer Milano-San Remo og Gent-Wevelgem.
Ven, landsmand og holdkammerat Fabio Sabatini skifter også fra Quick-Step til Cofidis i næste sæson.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.