Flaskedreng i Fakta eller matematik på højt niveau? Flere unge lader i dag til at vælge det sidste, for over hele landet meldes der om en markant fremgang i antallet, der vælger tre års terperi på gymnasiet eller HF.
Samlet set er antallet af ansøgere i år på landsplan steget med 6,6 procent i forhold til sidste år. I Region Hovedstaden er stigningen særlig stor. Her er antallet af ansøgere næsten tredoblet med 1.097 flere ansøgere end sidste år, skriver Berlingske.
Det kan meget vel være finanskrisen, der får de unges øjne op for fordelen ved at have en uddannelse.
"Tidligere var det nemt at gå ud af folkeskolen eller droppe ud af en ungdomsuddannelse og tage et job og tjene en masse penge. Men nu er fremtidsudsigterne så dårlige og mange har erkendt, at det nok er en meget god ide at have en ungdomsuddannelse med i rygsække, når man skal videre ud i livet," siger Peter Kuhlman, formand for Gymnasieskolernes Rektorforening til Newspaq.
Den 1. juni får landets unge at vide, om de er kommet ind på deres ønskede gymnasie- eller HF. Bliver mønstret fra de foregående år fulgt, er det ni ud af ti, der får deres ønsker opfyldt.