Fitness World bliver nu presset til at redegøre for de forhold, motionskæden byder bygningsarbejdere.
Ifølge fagforbundet 3F benytter Fitness World sig af arbejdere, der ikke får løn efter overenskomsten, og som er indkvarteret under kummerlige forhold.
Derfor forlanger Dansk Sygeplejeråd og Dansk Magisterforening, der begge har rabataftale med kæden, en redegørelse.
"Det er uacceptabelt, hvis påstandene fra 3F er korrekte. Derfor vil vi nu bede Fitness World om en redegørelse. På baggrund af redegørelsen vil vi overveje vores engagement med kæden," udtaler Grete Christensen, formand for Dansk Sygeplejeråd.
Også hos Dansk Magisterforening overvejer formanden, om aftalen med Fitness World skal opsiges.
"Vi kan naturligvis ikke have en aftale med en kæde, hvis de ikke har ordentlige forhold. Derfor vil vi nu bede kæden om en redegørelse, for at finde frem til hvad der er hoved og hale i denne sag". Udfaldet af redegørelsen og sagen vil have betydning for det fremtidige samarbejde," udtaler Ingrid Stage, formand for DM.
Efter den negative omtale har Fitness World stævnet formanden for malernes fagforening for løse påstande.