Administration 

De 10 værste fejl under løn-slagsmålet

"Vær så artig. Du må nøjes med 57,50 kroner. Det er jo krise," siger chefen. Sig at du forstår situationen, men at det er ude af dine hænder. Det er nemlig næppe dig, der har ansvar for krise eller manglende ordretilgang. Du passer dit arbejde, og det bør du honoreres for. (Foto: Colourbox)

Lønforhøjelse, tak. Undgå disse frygtelige fejl, og imponer chefen, så du scorer en klækkelig lønforhøjelse.

"Er du gal, vi er midt i en krise. Glem alt om mere i løn."

Hvordan takler du en chef i krise, og hvordan undgår du selv at begå 10 kritiske fejl under lønforhandlingerne?

Avisen.dk har spurgt Charlotte Parker, der som forhenværende direktør i den internationale tele-marketing-industri har haft hundredevis af ihærdige og håbefulde medarbejdere til lønforhandlinger.

Hun afslører herunder de fejl, som medarbejderne begår, og som diskvalificerer dem til at få den lønforhøjelse, som de så indtrængende ønsker.

"Chokerende mange medarbejdere blander deres uheldige privatøkonomiske forhold ind i lønforhandlingerne. Det er uprofessionelt, og medarbejderne tør ikke kigge os i øjnene dagen efter," siger Charlotte Parker.

De 10 værste fejl under lønforhandlingerne

_____________________________________________________

1: Du har ikke forberedt et højt lønkrav

Hvis du ikke har sat dig et ambitiøst mål for, hvor meget du vil have i lønforhøjelse, er du ringe stillet under forhandlingerne.

Beslut dig for at kræve eksempelvis ekstra 3.000 kroner månedligt i stedet for blot 1.500 kroner, som måske er den mest realistiske lønforhøjelse. Den der kræver 3.000 kroner har nemlig bedre chancer for at få 1.500 kroner, end den, der kræver 1.500 kr.

"Bed altid om dobbelt så meget, som du mener er realistisk at få," lyder Charlotte Parkers anbefaling.

2: Sig at du mangler pengene

Naturligvis kunne du fortælle din chef, at du har brug for lønforhøjelser på grund af gæld, overforbrug og høje oliepriser. Men lad være. I bedste fald er chefen er ret ligeglad med din privatøkonomi. I værste fald synes han, at du er et skvat.

Tal i stedet om, at det er i virksomhedens interesse at tilpasse din løn til alt det, du ofrer, når du går på job. Sig, at det ville øge din motivation at blive belønnet i overensstemmelse med din indsats.

Et retorisk smart trick er i den forbindelse netop at bede om en "løntilpasning" i stedet for lønforhøjelse. Ved at bruge ordet "tilpasning" indikerer du nemlig, at det er rimeligt, at lønnen kommer til stemme overens med din heltemodige indsats og flid. Og din markedsværdi.

3: Fremsæt trusler mod chefen

Mange kommer under forhandlingerne med mere eller mindre indirekte trusler om at forlade jobbet, hvis ikke de får mere i løn. Råddet lyder: Drop det, for du skaber et dårligt forhandlingsklima, taber ansigt og risikerer, at chefen udnytter dine trusler som en kærkommen opsigelse.

Argumentér i stedet med, at du med dine kompetencer og indsats mener at have en markedsværdi, som er betydeligt højere end det, du belønnes med.

4: Kræv kun penge

Chefer sidder som bekendt ofte tungt på pengekassen, og måske har dine kollegaer allerede snuppet det, der var at hente i den fælles lønpuljen. Men giv ikke op, for der findes andet at gå efter.

Når du endeligt har opgivet at få flere kroner i lønposen, så bed om – i tillæg til din normale hyre – bonus, resultatløn og fryns som bærbar computer, en cykel og fitnessabonnement.

5: Vær ynkelig

"Please. Må jeg ikke nok få lidt mere i løn. Jeg synes altså virkelig, jeg har brug for penge."

Glem alt om ynk og tiggeri. Det udstiller dig som en svag person, der er let at forhandle med. Optræd  i stedet stærk og selvbevidst, og kom med rationelle og kontante grunde til, at du utvivlsomt bør aflønnes bedre - i overensstemmelse med din flid og høje markedsværdi.

Læs de fem næste råd på side 2[pagebreak]

6: Vær sur og sammenbidt

Du går måske og er lidt indebrændt over, at du får for lidt i løn. Men det bør aldrig komme til udtryk med vrede under en lønforhandling, for det gør dig til en udsat og dårlig forhandlingspartner.

I stedet for at være sammenbidt eller aggressiv, bør du forsøge at komme på bølgelængde med chefen, for du er bedre stillet, hvis han ser dig som en ven og samarbejdspartner, der kan argumentere fornuftigt. Sådan en medarbejder fortjener belønning – I stedet for at se dig som en modstander, der bare kræver mere.

7: Brug ikke kropsproget

Du har sikkert forberedt en lang række velformulerede argumenter for at få mere i løn, men det virker ikke overbevisende, hvis du sidder fastlås med armene over kors – eller hvis du ikke har øjenkontakt med din forhandlingspartner.

Se chefen i øjnene, når du taler og marker dine argumenter med naturlige gestikulationer, der er afstemt til det, du siger.

8: Undgå at øve dig

Sandsynligvis er din chef en rutineret forhandler, men det er du næppe. Imidlertid tror mange medarbejdere, at de kan bluffe, improvisere og under lønforhandlingerne ryste talrige overbevisende argumenter ud af ærmet.

Men undgå at være for selvsikker. Din chef ved præcis, hvordan han vingeskyder din argumentation.

Så derfor: Find i god til inden lønforhandlinger en god ven eller coach, der kender til forhandlingsteknik og arbejdsgiverens argumenter. Forbered dig ved at iscenesætte en generalprøve, hvor din allierede spiller rollen som skarp chef, og hvor du spiller dig selv.

9: Hav forståelse for den ringe økonomi

Ikke mindst i krisetider ynder chefer tale om den elendige økonomi, som naturligvis betyder, at enhver lønstigning må begrænses eller udeblive.

Mange medarbejdere er tilbøjelige til at sympatisere med chefen, når han med en bekymret mine beder dig ofre dig for de faretruende røde tal.

Sig at du forstår situationen, men at det er ude af dine hænder. Det er nemlig næppe dig, der har ansvar for krise eller manglende ordretilgang. Du passer dit arbejde, og det bør du honoreres for.

10: Bed ikke om en skriftlig bekræftelse

Enkelte chefer kan døje med hukommelsestab, når det drejer sig om de løfter, de har givet til medarbejdere.

Og enkelte medarbejdere kan i begejstring være hurtige til at overfortolke chefens løfter om mere i løn.

Derfor: Sørg for lige at aftale, at forhandlingsresultatet bekræftes skriftligt. Undlad at kræve: ”Jeg vil have det på skrift”, men sig ”lad os for en ordens skyld lige skriftligt bekræfte, hvad vi er nået frem til.”

Guiden blev bragt på Avisen.dk første gang i april 2011.

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti