Integration- og udlændingeminister Inger Støjberg (V) langer nu ud efter S-formand Mette Frederiksen.
Det skriver BT.
Inger Støjbergs angreb kommer efter et svar fra finansminister Claus Hjort Frederiksen til Folketingets finansudvalg. Her lyder det, at det vil koste 8,7 milliarder kroner frem mod 2025, hvis Socialdemokraterne kommer til magten og ruller integrationsydelsen tilbage. En ydelse, som Inger Støjberg forhandlede på plads halvandet døgn efter, at V-regeringen var kommet til magten, og som Socialdemokratiet stemte imod.
- Det er komplet utroværdigt, at Mette Frederiksen siger, hun er klar til at blive statsminister i morgen, når hun så nægter at fremlægge en sammenhængende økonomisk plan, siger Inger Støjberg til BT.
Hun fremhæver, at Socialdemokraterne stemte imod integrationsydelsen, kontanthjælpsloftet og 225-timers-reglen. Og det er initiativer, som Venstre har taget for at få flere udlændinge i arbejde, lyder det fra Inger Støjberg. Hun mener, at Mette Frederiksen ikke forsømmer nogen lejligheder til at kritisere Venstres politik på det område.
- Men hvad er hendes egen plan? Og hvordan vil hun finansiere udgifterne til udlændinge? Det er meget bekymrende, at en statsministerkandidat ikke vil fremlægge nogen plan for, hvordan hun vil finansiere velfærdssamfundet i fremtiden, siger Inger Støjberg til BT.
BT har ikke kunnet træffe Mette Frederiksen selv, men Socialdemokraternes udlændingeordfører Dan Jørgensen siger blandt andet til avisen:
- Vi har ikke fremlagt nogen plan. Når vi står med ansvaret på et tidspunkt, må vi se, hvad der er i kassen og ikke er.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.