Bilister, som her til formiddag trillede over Øresundsbroen, fik sig lidt af et særsyn. Måske på grund af det smukke forårsvejr over sundet, men måske også på grund af en tanker på helt gale veje.
Et maltesisk olie- og kemikalieskib er ved 10.30-tiden stødt på grund lige nord for Øresundsforbindelsen.
Det bekræfter den centrale vagtleder ved Københavns Politi over for Newspaq.
Baggrunden for grundstødningen er endnu ukendt, men politiet oplyser, at kaptajnen har været påvirket af alkohol.
Kaptajnen, der er russiske statsborger, er blevet taget med til nærmere undersøgelse.
Politiet har - sammen med Søværnets Operative Kommando - sendt eksperter til skibet, som nu skal klarlægge de nærmere omstændigheder for grundstødningen, samt undersøge, om der er sket skade på skibet.
"Vi er også i gang med at undersøge, hvad der skal til for at få trukket skibet fri, samt hvor vi skal bugsere det hen," siger den centrale vagtleder ved Københavns Politi Flemming Kim til Newspaq.
Skibet var på vej til Riga i Letland. Der er ikke sket skade med Øresundsbroen eller tunnelen.