Der går formentlig flere uger, før vi endelig kan fastslå, hvorfor et fly med fire om bord mandag formiddag styrtede ned i Nordjylland nær Sæby og kostede to mennesker livet.
"Man skal forberede sig på, at det kan godt tage nogle uger, da der er mange data, vi skal have samlet ind fra forskellige myndigheder,"
siger luftfartshavariinspektør Jørn Asmussen fra Havarikommissionen.
Han skal sammen med sine kollegaer bruge de kommende uger på at undersøge vejrforholdene, flyrute, flyets papirer og mange andre ting, der kan have haft indflydelse på styrtet.
"De tekniske problemer med luftfartøjet er vi også i gang med at undersøge, og derfor bringer vi noget af luftfartøjet til undersøgelse i Roskilde," siger Jørn Asmussen.
Sikkert er det, at flyet kort før klokken ti mandag formiddag styrtede ned tæt ved Sæby og landede i nogle træer og blev kvast til ukendelighed. Direktør Niels Birch Nielsen og hans kone Bente døde ved styrtet, mens to af parrets døtre Nina og Pia på 17 og 25 år blev kvæstet. De er nu lagt i såkaldt kunstigt koma.
"Der var lavt skydække her i området, men om det har været den direkte årsag, kan vi ikke sige på nuværende tidspunkt, men det kunne godt have en indflydelse," siger Jørn Asmussen, der heller ikke vil afvise, at vejrliget har fået familien til at forsøge en såkaldt sikkerhedslanding.
Flyet var på vej fra Læsø til et endnu uvist sted, og der kom ikke noget nødopkald fra flyet. Om træerne var årsagen til styrtet, eller om flyet først ramte træerne i styrtet, kan Jørn Asmussen heller ikke sige noget om, men han regner med at finde en håndfast forklaring på ulykken.
"Det er muligt, vi ikke kan sætte to røde streger under, men vi kan i hvert fald komme med et meget meget godt bud," slutter Jørn Asmussen.