Søren Larsen er åben over for et skifte til Danmark på leje, men det er tvivlsomt, om nogen danske klubber har den økonomiske formåen til at gennemføre det.
Ekstra Bladet skriver, at angriberen er villig til at gå 40 procent ned i løn for at slippe for tilværelsen på Tolouses reservehold, der spiller i den franske 5. division.
Det vil betyde en lønudbetaling på syv millioner kroner foruden de 3,5 millioner, som Toulouse kræver for at leje danskeren ud.
Toulouse er også klar til at sælge den 28-årige frontløber. I så fald skulle prisen ligge i omegnen af 15 millioner kroner.
Søren Larsen var i weekenden end ikke i aktion for klubbens reservehold, selvom han ugen forinden havde leveret scoringer for det danske landshold.