Administration 

Smeden og bossen enige: Efteruddannelsessystemet trænger til en digital revolution

Både Metal-formand Claus Jensen (tv) og formanden for Digitalt Vækstpanel, koncernchef i Danfoss, Niels B. Christiansen, mener, at der er behov for stor oprydning i udbuddet af kurser til lønmodtagerne. AMU-udbuddet skal være mere digitalt og matche fremtidens udfordringer. (Foto: Foto: Uffe Weng7Scanpix)

Hvis Danmark skal være digital frontløber og skabe nye job, kræver det oprydning i udbuddet af AMU- og VEU-kurser til lønmodtagerne. Forældede kurser skal erstattes af digitale kurser, der kan geare danskerne til fremtiden, mener Danfoss-direktør og Metal-formand.  

Førerløse biler. Robotter. 3D-printere. Droner. Vi er midt i en digital revolution, der også vil forandre arbejdsmarkedet. Nye job vil opstå, mens andre job er i farezonen for at forsvinde fra jordens overflade. 

Derfor skal alle danske lønmodtagere have digitale kompetencer, så vi kan komme i den digitale førertrøje. Sådan lyder anbefalingen fra formanden for Digitalt Vækstpanel, Niels B. Christiansen.

- Nogle job vil ophøre med at eksistere, mens andre job vil ændre karakter, og samtidig vil der opstå helt nye job. Digitalisering kræver nye digitale kompetencer til alle, og vi har en lille smule travlt her, siger han.

Niels B. Christiansen, der også er koncernchef i Danfoss, understreger, at transformationen til et nyt digitalt samfund kræver hurtig omstilling. Og det kræver også, at lønmodtagerne – uanset om de arbejder i produktionsdanmark, på en byggeplads eller i servicebranchen – bliver digitalt tunede til fremtiden. 

For mange støvede kurser

- Der er for mange kurser, der er lavet i tidligere tider, og som bare fortsætter med at eksistere. Ved at fjerne nogle af dem og skabe det rigtige udbud af kurser med digitalt fokus, er vi langt bedre gearet til fremtidens digitale job, siger formanden, der tirsdag fremlagde en bred vifte af anbefalinger fra Digitalt Vækstpanel til regeringen.

Mange af anbefalingerne har vægt på uddannelse - fra folkeskolen til erhvervsuddannelser og videregående uddannelser. Men også arbejdsmarkedsuddannelserne skal igennem et digitalt serviceeftersyn. 

Vi skal gå vores udbud af kurser igennem med en tættekam for at se hvilke kurser, der er relevante her i 2017.
Claus Jensen, formand for Dansk Metal og medlem af Digitalt Vækstpanel.

Niels B. Christiansen mener, at junglen af blandt andet AMU- og VEU-kurser skal gøres langt mere relevante og virksomhedsnære end i dag for at ramme det kolossale behov for omstilling. Derudover fremhæver han, at det skal være smidigere og nemmere for en lønmodtager og en virksomhed at bruge efteruddannelsessystemet.

Tættekam skal rydde op 

Også formand for Dansk Metal, Claus Jensen, kalder oprydning i den nuværende jungle af kursustilbud for helt central i omstillingen til det digitale arbejdsmarked.

- Vi skal gå vores udbud af kurser igennem med en tættekam for at se hvilke kurser, der er relevante her i 2017. Vi skal spørge os selv, om vi er hurtige nok til at skifte fod, hvis der opstår nye kompetencebehov. Og der skal vi være mere skarpe end i dag, fastslår han.

Claus Jensen, der også har plads i Digitalt Vækstpanel, vil ikke sætte navn på hvilke kurser, der er irrelevante i fremtiden.  

- Men for at være omstillingsparate forventer jeg, at kursusudbuddet kommer til at matche lidt bedre med det, som vi ønsker og som arbejdsgiverne ønsker en fremtidig arbejdstager skal kunne, siger han.

Tre milliarder ubrugte AMU-kroner  

Koncerndirektør i TDC Group Jens Aaløse, peger på, at der er risiko for en opbremsning i væksten – både i produktivitet og arbejdspladser – hvis den danske arbejdsstyrke ikke får de nødvendige digitale kompetencer.

- I TDC Group oplever vi manglen på it-kompetence på egen krop – eller egen virksomhed, om man vil. Vi kan allerede inden for de kommende år komme til at mangle fx teknikere til udrulning af ny teknologi. Så flere digitale kompetencer er nødvendige nu, siger han.

- I overenskomsten for industrien er der i de kommende tre år sat 200 millioner kroner af til et uddannelsesløft, der ikke tidligere er set på samme niveau i forbindelse med en overenskomst på det danske arbejdsmarked. Det er rigtig godt, men vi skal også sikre, at digitaliseringen kommer ind i efteruddannelser for alle fagområder.

Der er penge til at få gang i den digitale rejse, når det gælder efteruddannelse og opkvalificering af lønmodtagerne.
Niels B. Christiansen, formand for Digitalt Vækstpanel.

Jens Aaløse fremhæver også, at der er brug for at modernisere AMU-systemet. 

- Der står tre milliarder kroner ubrugte hen inden for dette område. Lad os da finde en måde at få dem i spil, så det gavner medarbejdere og virksomheder.

- Vi anbefaler, at der for hvert fagområde inden for AMU indføres kurser, som giver konkrete digitale kompetencer og værktøjer, der er relevante inden for netop den pågældende industri og branche. På den måde bygger man videre på deltagernes eksisterende faglige profil, samtidig med at de omskoles til den digitale virkelighed, siger TDC-direktøren.

Niels B. Christiansen noterer også, at der er penge nok på kontoen.

- Vi taler ofte om mangel på finansiering. Men lige her er et område, hvor vi har pengene allerede. Der er penge til at få gang i den digitale rejse, når det gælder efteruddannelse og opkvalificering af lønmodtagerne, fastslår han.  

Kurser er den bedste jobforsikring  

Hver syvende dansker, eller 14 procent, mener ifølge en undersøgelse fra Ugebrevet A4, at digitalisering og automatisering er den største udfordring på det danske arbejdsmarked lige nu.

- Der er mange mennesker, der er bekymrede for deres job. Den bedste måde at håndtere den bekymring og den bedste jobforsikring er lige netop at gå i gang med at tage kurser.  Opkvalificering er vigtig, siger Niels B. Christiansen.

Metal-formanden vender A4-undersøgelsen på hovedet og fremhæver, at det store flertal af danskerne så åbenbart ikke frygter robotternes indtog på arbejdsmarkedet.

- Tænk sig at 86 procent af danskerne ikke er nervøse for digitalisering og for den samfundsomvæltning, vi er midt i. Så er vi jo nået kæmpe langt, mener han.

Fra hestevogn til førerløse biler

Claus Jensen pointerer, at Digitalt Vækstpanel lægger stor vægt på at skabe tryghed og muligheder for alle.

- Alle skal med. Vi har heller ikke noget valg, for digitaliseringen kommer. Vi kunne også godt være gået imod automobilen i 1900-tallet og insisteret på, at hestevognen skulle være fremtiden, for der var mange kuske, der ville miste deres job, siger han og understreger, at hele LO-fagbevægelsen skal sætte det på dagsordenen, så medlemmerne forstår, at den digitale tidsalder kommer uanset hvad.

Claus Jensens budskab til smede, blikkenslagere og andre LO-medlemmer, der allerede er på arbejdsmarkedet, er at opkvalificere sig. Også han fremhæver den nye overenskomst som et godt springbræt.  

- Den bedste jobforsikring er konstant udvikling af kompetencer. Derfor er mit budskab til lønmodtagerne, at de skal benytte mulighederne i overenskomsten for at at tage efteruddannelse. Der er ingen grundt til søvnløse nætter, for der er masser af nye spændende job, siger han.

Tema til trepart 

Allerede i næste uge skal Niels B. Christiansen og Claus Jensen til det første møde i regeringens Disruptionråd, hvor anbefalingerne fra Vækstpanelet skal drøftes. Og om kort tid skal Claus Jensen også deltage i trepartsforhandlinger om voksen- og efteruddannelse. 

- Det hele går op i en højere enhed, siger Claus Jensen. 

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen