Netop nu bliver resultaterne fra regeringens 360 graders-eftersyn af folkeskolen fremlagt. Syv ministre sidder bænket og hører på Jørgen Søndergaard, der er formand for skolerådet.
Han lægger vægt på at komme hele vejen rundt om folkeskolen. Derfor foreslår han, at både lærerne skal uddannes bedre, lederne skal være dygtigere og eleverne skal vide, hvad de lærer.
Det er tre år siden folkeskolelæreruddannelsen sidst blev lavet om, men allerede nu bliver det foreslået, at man laver uddannelsen om igen. Den skal være mere forskningsbaseret og undervise bedre i pædagogik.
"Vejen til at give en bedre folkeskole er at give de her 600.000, der er i folkeskolen, lyst til at gøre det bedre," siger Jørgen Søndergaard fra talerstolen.
Eleverne skal helt i tråd med statsministeren Lars Løkke Rasmussens fokus i nytårstalen blive bedre til at læse. Og det er det mål, folkeskolen er bedst til at opfylde i dag:
"Inden ret lang tid, så er vi i mål med, at børn får lært at læse i første klasse," praler Jørgen Søndergaard.
Desuden skal skolernes resultater undersøges og offentliggøres hvert år.