Næsten hver femte bolig bliver solgt, når ejerne går fra hinanden. Det er en fordobling siden 2006, hvor skilsmisser kun var skyld i hver tidende af de solgte huse.
Det viser en undersøgelse, som ejendomsmæglerkæde EDC har foretaget.
"For få år tilbage valgte mange par en løsning, hvor den ene købte den anden ud og blev boende i huset med et afdragsfrit lån. I dag har bankerne strammet betydeligt op på kravene for at få bevilget et lån, så langt færre familier har den mulighed. Det betyder, at boligen i stedet ofte bliver sat til salg," siger konsulent Birgitte Ringbæk fra EDC til Politiken.
Og når folk skal sælge huset af nød og ikke af lyst, så griber de det helt anderledes an end dem.
"De har ofte lige været i banken og fået at vide, at ingen af dem kan blive boende alene, så de vil i sagens natur gerne sælge hurtigt. Drøftelserne med dem handler derfor først og fremmest om, hvad der er en realistisk pris, for at boligen kan blive solgt inden for to-tre måneder," uddyber Lene Pia Hansen, der er ejendomsmægler og daglig leder af EDC Poul Erik Bech i Valby ved København.