I sidste weekend gav Manchester City Mark Hughes sparket efter 18 måneder på trænerposten.
Og det er bestemt ikke en disposition Sir Alex Gerguson bryder sig om.
Manageren, i byens anden store Premier League-klub, Man. United, er venner med Hughes fra dengang waliseren slog sine folder i den røde trøje.
Det går simpelthen ikke at fyre en mand på blankt papir, der i det store hele har gjort det godt, mener Sir Alex.
"Det var uacceptabel opførsel. Det er lige meget om man har tabt 20 eller to kampe, det handler om den måde, man behandler folk på. Af en eller anden grund ser det ud til, at julen bringer det værste op i direktører," siger Ferguson til SportingLife ifølge bold.dk.
Fyringen af Mark Hughes blev offentliggjort efter City med nød og næppe havde hentet en 4-3 sejr over upåagtede Sunderland. Og den slag slinger i valsen fandt de arabiske ejere af den lyseblå klub sig altså ikke i.
Men Fergusons vrede slipper de ikke lige så let fra.
"Hvordan man kan gøre sådan noget? Fra lørdag morgen kørte rygtemøllen, og Mark må have indset, at det var hans sidste kamp. Det må være en frygtelig position at være i," siger han.