Hyggelig leg i vandet og raske svømmeture kan på et splitsekund blive forvandlet til et livstruende mareridt, hvis uheldet er ude.
Sommeren har budt på flere badeulykker i danske bassiner, og det er ikke gået ubemærket hen i svømmehallerne og hos Rådet For Større Badesikkerhed.
Senest kom en seksårig dreng galt af sted i en svømmehal i Oksbøl, da han blev suget fast på bunden af et svømmebasin, og livredderne i hallen var i forvejen klar over det defekte bundsug.
I DGI-byen i København har man både kurbad og vandkulturhus. Man benytter ikke et sugesystem i stil med det fra Oksbøl, og man finder, at sikkerheden er i top.
Men man er ikke overbevist om, at det er tilfældet andre steder.
"Mange svømmehaller har tidspunkter, hvor der kun er foreningssvømning. I de perioder er der normalt ikke offentlig adgang til svømmehallen. Det er op til den enkelte svømmehal eller forening af sikre de badende. Derfor kan antallet af livreddere variere meget," siger Line Højvang Christiansen, som er chef for DGI-byens kurbad og vandkulturhus til Newspaq.
Hun understreger, at DGI-byens Vandkulturhus ikke har et system, hvor gæsterne kan suges fast.
Rådet for større Badesikkerhed bakker op om, at de danske svømmehaller skal have et grundigt tjek.
"Der må sættes en undersøgelse i gang. De to hovedorganisationer Halinspektørforeningen og Dansk Svømmebadsteknisk Forening må finde ud af, hvad der kan ske. Vi er selvfølgelig interesseret i, at det ikke sker i fremtiden," siger Michael Aller, der er formand for Rådet for større Badesikkerhed, til Newspaq.
Han efterlyser, at svømmehallerne tager problemet alvorligt.
"Nu har vi haft to af den slags ulykker på det sidste, så vi bliver nødt til at gå ind og sige til svømmehallerne, om de vil være venlige at kigge deres anlæg efter i sømmene," siger han.
På trods af ulykkerne i bassiner har de danske strande i den sidste tid været nogenlunde forskånet for ulykker, oplyser Rådet for større Badesikkerhed.