Flere gange om ugen følger 22-årige Nille Hansen fra Østerbro i København med i reality-programmet Paradise Hotel. Hun har været trofast seer i programmet, der her til aften kårer et vinderpar. Parret har udmærket sig ved bedst at navigere rundt i sexlege, intriger og lyssky alliancer for åben skærm.
»Det er sjovt at følge med i andres liv. Især dramaet og intrigerne er vildt underholdende,« siger Nille Hansen.
Hun er langt fra den eneste.
I Paradise Hotel er en gruppe unge lukket inde på et luksushotel i Mexico. Her skal de én for én smide hinanden ud. De sidste to deltagere vinder en halv million til deling. Undervejs er der masser af druk, flirt, sex, gråd og intriger. De unge må lægge lumske planer for at smide deres værste konkurrenter hjem. For eksempel var deltageren Jacob med i en hemmelig alliance mod sin flirt Karina.
»Jeg går kun i seng med hende for at få hende til at stole på mig,« sagde han i et program.
Sex sælger
Det er fjerde gang TV3 sender Paradise Hotel , og i år har serien sat seerrekorder. I gennemsnit har næsten 200.000 seere fulgt med, hver gang de bikiniklædte piger og muskuløse singlefyre har vist sig på skærmen. Det er en vækst på 20 procent i forhold til tidligere år. Samtidig er der blevet dyrket mere sex end nogensinde før i programmets historie. I alt har ni forskellige par haft sex.
Det er langt fra tilfældigt, at seertallene er vokset proportionelt med mængden af bare bryster og penetrationer, mener Knud Romer, forfatter, reklamemand og smagsdommer.
»Sex og intriger er jo vildt fascinerende for os alle sammen. Hvis nogen påstår, at det ikke interesserer dem, lyver de,« siger han.
Den gode historie
Programdirektør for TV3, Morten Mogensen, mener ikke, at det er så simpelt.
»Sex er ikke den eneste grund til, at Paradise Hotel er så populært. Vi fortæller gode, menneskelige historier gennem nogle interessante mennesker,« siger han.
Programmet er blevet kaldt overfladisk, men man skal ikke rynke på næsen af reality-tv, mener Knud Romer.
»Det er en befrielse at se nogle mennesker, der ikke spiller en rolle, men bare er sig selv. Derfor investerer vi også mange flere følelser i det, end hvis det var skuespillere i et stykke,« siger han.
Menneske-zoo
Knud Romer mener, at interessen for serien er helt naturlig.
»Det er som en zoologisk have med mennesker. En slags social skole, hvor vi kan betragte folk og deres liv og sammenligne med vores egen tilværelse. Et barnligt smugkig under dynen hos andre folk,« siger Knud Romer.
Nille Hansen sammenligner også sit eget liv med deltagernes.
»Jeg bliver jo også nogen gange uvenner med mine venner over dumme småting, og vi kender alle det med at bagtale hinanden,« fortæller Nille Hansen.
Hun har kun én anke mod programmet;
»Der burde være en aldersgrænse, så der ikke kommer gamle mænd og damer med i programmet. Der er for eksempel ulækkert at de 20-årige drenge ligger og boller med Susan på 33 år.«
Realityprogrammet Paradise Hotel har kørt i 4 sæsoner på TV3
Oprindeligt er det et amerikansk koncept, der nu er solgt til flere lande
Programmet kører fra mandag til torsdag og har i snit 200.000 seere
Det er 20 procent flere seere end sidste år
Primært unge mennesker ser programmet