Se: Svar på sygdomsgåder skal findes i havet
Danske forskere vil udvinde stoffer for at bekæmpe stafylokokker, der årligt slår flere ihjel end aids. Se hvordan her.
leveret af Nyhedsbureauet Newspaq
Som en form for trojansk hest vil forskere nu sende stoffer fra havbakterier ind i kroppen på patienter for at afvæbne sygdomsbakterier. Det er forskere fra Danmarks Tekniske Universitet og Københavns Universitet, der vil bruge metoden til at bekæmpe modstandsdygtige stafylokokker, som, de anslår, slår flere ihjel end aids. Foto: MARKUSSEN TOBIAS SELNÆS Polfoto
Metoden skal give kroppens immunforsvar mulighed for at bekæmpe bakterierne, siger professor Hanne Ingmer fra Institut for Veterinær Sygdomsbiologi på Københavns Universitet, der står bag undersøgelsen.
- Idéen bygger på, at man er i stand til at gøre bakterierne mindre farlige i en periode, mens de er inde i en patient. Så har patientens eget immunforsvar tid til at blive klædt på til at slå bakterien ihjel, siger Hanne Ingmer, der sammen med ph.d. Anita Nielsen står bag undersøgelsen. Foto: Per Folkvar Polfoto
Siden 1940'erne har stafylokokker været et voksende problem på alverdens hospitaler, og i mange år har lægemiddelindustrien udviklet nye antibiotika i takt med bakterieforekomsternes aggressive fremfærd.
Men fra 1970 til 2000 er stort set ingen nye antibiotika kommet på markedet. Det betyder, at stafylokokkerne er foran i kapløbet, og modstandsdygtigheden stiger. Foto: MARKUSSEN TOBIAS SELN®S Polfoto
Endnu er den nye metode ikke testet på mennesker, men forskerne er et halvt år fra at teste proceduren på mus. Hanne Ingmer regner dog med, at metoden vil virke på mennesker også. Mens bakterierne risikerer at udvikle modstandsdygtighed over for nye antibiotika, afviser forskerne, at det samme kan ske med den nye metode. Foto: CHRISTENSEN NIELS Polfoto
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Nyheder
Film og TV
Rejser
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Rejser
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Biler
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Dyreliv
Nyheder
Nyheder
Livsstil
Underholdning
Nyheder
Rejser
Sport
Sundhed
Krimi
Nyheder
Nyheder
Krimi
Rejser
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Sundhed
Nyheder
Underholdning
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Rejser
Krimi
Nyheder
Sundhed
Krimi
Advertorial
Underholdning
Krimi
Bøger
Advertorial
Nyheder
Biler
Underholdning
Rejser
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Kongelige
Krimi
Krimi
Nyheder
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Kendte
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Livsstil