Se her: Det husker vi politikerne for i 2013
Det har været et begivenhedsrigt år i dansk politik. Her kan du læse nogle af de mest mindeværdige citater fra året løb.
Bettine Romme Andersen
Der har været ministerrokader, luksusrejse-skandale, tilsvininger og uventede overskrifter i udenlandske aviser, da statsministeren tog et mobil-billede af sig selv og verdens mægtigste mand.
Se mere her.
Newspaq
Venstre-formanden Lars Løkke Rasmussen har gjort sig bemærket med flere markante citater i år. Under den første spørgtime i Folketinget i begyndelsen af oktober, sagde han følgende om et økonomisk incitament på 2000 kr.:
- Nogle steder kan man sikkert få et par sko for de penge. Foto: Simon Fals Polfoto
Sko-fadæsen gav Løkke en del modvind. Men han var også på glatis tidligere på året, da han i maj skulle forsvare Venstres politik omkring statsborgerskab, som af Dansk Folkeparti blev beskrevet som zig-zag-kurs.
Til det sagde Løkke:
- Vi har ikke skiftet holdning, vi har skiftet standpunkt. Foto: Simon Fals Polfoto
Oppositionslederen bliver nok især husket for fadæsen omkring sine dyre rejser på 1. klasse for klimaorganisationen GGGI. En sag han måtte forklare og beklage på et over tre timer langt pressemøde i oktober:
- Jeg har rejst for dyrt for længe. Jeg skulle have sat en stopper for første klasse allerede efter den første tur. Det fortryder og beklager jeg. Foto: Jens Dresling Polfoto
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) gjorde sig i sommer bemærket, da hun under Folkemødet på Bornholm i et interview til Fyens Stiftstidende sagde, at hun ikke var interesseret i et topjob i EU:
- Jeg er ikke på vej til et topjob i EU. Jeg opfatter det som en stor ære og et privilegium at få lov til at tjene den danske befolkning som statsminister, lød det fra Thorning-Schmidt. Foto: JOERGENSEN JAKOB Polfoto
Sidst på året var der internationalt fokus på den danske statsminister, da hun tog det nu så berømte "selfie" med Barack Obama og David Cameron. Efterfølgende sagde statsministeren, at hun ikke ønskede at offentligegøre billedet:
- Det var ikke et særlig godt billede. Foto: AP Polfoto
En anden Venstremand, som har været i vælten i år, er Søren Pind. Normalt er det de kvindelige politikere, som må stå model til kommentarer om deres udseende. Men i år var det udenrigsordføreren, som fik en tur i mode-vridemøllen, efter han fik sig en såkaldt undercut-frisure. Den skabte debat, hvilket Pind blev træt af og skrev på Facebook: 'Hold nu k... Med mit hår, altså!'. Foto: FRANDSEN FINN Polfoto
Se næste billeder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Dyreliv
Nyheder
Nyheder
Livsstil
Underholdning
Nyheder
Rejser
Sport
Sundhed
Krimi
Nyheder
Nyheder
Krimi
Rejser
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Sundhed
Nyheder
Underholdning
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Rejser
Krimi
Nyheder
Sundhed
Krimi
Advertorial
Underholdning
Krimi
Bøger
Advertorial
Nyheder
Biler
Underholdning
Rejser
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Kongelige
Krimi
Krimi
Nyheder
Kendte
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Livsstil
Underholdning
Sundhed
Krimi
Nyheder
Biler
Nyheder
Iværksætteri
Nyheder
Nyheder
Dyreliv
Nyheder
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Nyheder
Krimi
Dyreliv
Krimi
Helt vildt
Sundhed
Nyheder