Sådan ser bombemanden ud.
Politiet har netop offentliggjort helt nye billeder af den varetægtsfængslede fra eksplosionen på Hotel Jørgensen.
Dermed ligger politiet op til, at den danske befolkning skal hjælpe dem yderligere med at fastslå hans identitet.
Tidligere i dag oplyste politiet, at man har fået 98 henvendelser om manden, og fundet ud af, at han har været i Danmark længere tid end først antaget. Med sikkerhed ved politiet nu, at han for første gang var på Hotel Jørgensen allerede klokken 6.30 om morgenen tirsdag den 7. september.
I dag startes også en større afhøring af beboere og forretningsdrivende i området omkring Hotel Jørgensen i endnu et håb om at kunne finde flere detaljer omkring den anholdtes færden.
Politiet har også sendt en DNA-profil rundt internationalt, men ingen ser ud til at vide, hvem manden er.
Det var i Ørstedsparken, den unavngivne bombemand blev anholdt i fredags den 10. september. Det blev han under sin flugt fra Hotel Jørgensen, efter hans bombe sprængte - formenligt ikke planlagt - på et toilet i hotellets kælder.