Administration 

Sareen revser Støjberg: Du gør Danmark til grin

Manu Sareen mener, at den nye integrationsminister Inger Støjberg vil gøre Danmark til grin i Europa, hvis hun gør alvor af at indrykke annoncer i europæiske aviser for at skræmme flygtninge væk. (Foto: Foto: Torkil Adlersen/arkiv/Scanpix. )

Den tidligere social- og integrationsminister mener, at Inger Støjbergs bebudede annoncer i udenlandske aviser er langt ude.

Venstre-regeringens stramninger på udlændingeområdet og annoncekampagner i store europæiske aviser vil ikke få syriske flygtninge til at ændre flugtrute og for enhver pris undgå Danmark.

Det fastslår den tidligere social- og integrationsminister Manu Sareen (R), der kun har hovedrysten til overs for den nye integrations- og udlændingeminister Inger Støjberg (V).

- De annoncer, der skal oplyse om forholdene i Danmark, kommer jo ikke til at virke. Det er fuldstændig langt ude at forestille sig, at der sidder en flok flygtninge og bladrer i Le Figaro og ser en annonce og lader sig påvirke af den. Det er helt vildt at forestille sig, siger Manu Sareen.

Han mener, at Inger Støjberg og Venstre gør alt for at tækkes Dansk Folkepartis krav om stramninger på udlændinge-området. Dermed får Danmark ifølge Manu Sareen hele Europa på nakken, fordi vi ikke vil medvirke til en solidarisk fordeling af flygtninge, ligesom vi gør os selv til grin.

Mennesker på flugt fra krigens rædsler i Syrien vil ikke lade sig påvirke af en dyr annoncekampagne, fastslår han.

Tyskerne skreg af grin

- Hvem prøver man at tage røven på? Det, der sker, er i værste fald, at folk rundt omkring i Europa sidder over morgenkaffen og tygger i deres croissant og tænker: De her danskere er altså ikke rigtig kloge, siger han.

Manu Sareen var i Tyskland, da Inger Støjberg offentliggjorde, at flygtninge og menneskesmuglere rundt omkring i Europa skal gøres opmærksom på den nye regerings-stramninger på udlændingeområdet via annoncekampagner i udenlandske medier.

Og da nyheden om de danske annoncer kom, grinte hans tyske bekendte.

- Tyskerne skreg simpelt hen af grin. Og en stor tysk avis noterede, at det var langt ude, fortæller Manu Sareen.

Flugt planlægges ikke ved cafe-bord i Paris

Den tidligere radikale minister, der ikke blev genvalgt til Folketinget i juni, kalder det helt forfejlet at bruge penge på dyre annoncer i europæiske aviser. Udover at fremstille Danmark som et ugæstfrit land, er det også frygteligt naivt at tro, at folk på flugt lader sig påvirke af mediekampagner.

- Jeg tror ikke, at ret mange flygtninge sidder i en lastbil på vej op gennem Europa og læser avis og tænker: ’Fuck, vi må hellere kører udenom Danmark’. Undskyld mig, det her viser bare, at ministeren ikke ved, hvordan sådan en flugt er. Det er udtryk for uvidenhed, konstaterer Manu Sareen om sin efterfølger i Integrationsministeriet.

- Sådan en flugt planlægges ikke hen over cafe-bordene i Bruxelles og Paris, det sker fordi man har ondt i maven og lider af angst og bare gerne vil i sikkerhed. Det gælder for alle mennesker, at når man er på røven og ens liv er i fare, handler alt om sikkerhed, og jeg tror ikke, at man læser aviser i den situation, siger han.

DF får en luns kød, der ikke kommer til at virke

Set med Manu Sareens øjne handler regeringens strammerkurs overfor flygtningene først og fremmest om, at Venstre, der fik et elendigt valgresultat, skal tækkes Dansk Folkeparti.  I virkeligheden er det ikke regeringen men Dansk Folkeparti, der definerer dansk udlændingepolitik, noterer han.

- Jeg undrer mig faktisk over, at danskerne er så forargede over stramningerne og avisannoncerne. Det er som om folk ikke har set den politiske konstellation, hvor vi har et Dansk Folkeparti, der er langt større end regeringspartiet. Selvfølgelig skal Venstre ind og tækkes Dansk Folkeparti, og det gør Venstre på alle leder og kanter. Man smider en luns kød i en skål for at virke strammere i udlændingepolitikken, men det kommer ikke til at virke, siger han.

Folk kommer i klemme i politiske studehandler

Uanset om Inger Støjberg rejser på besøg i en flygtningelejr i Libanon eller Kenya, vil det ikke ændrer en tøddel, bedyrer han.

- Venstre skal give et indtryk af, at man er hårde i udlændingepolitikken og tækkes Dansk Folkeparti. Det her handler om dansk indenrigspolitik, hvor DF og Venstre har klappet nogle ting af. Når man laver politiske studehandler, kommer der nogle mennesker i klemme, og lige nu er det flygtningene, det rammer, fastslår han.

Både i sin tid som minister og siden hen har Manu Sareen talt med rigtig mange flygtninge, der søger asyl i Danmark.

Deres sjæl er flænset op

- Syrerne flygter jo ikke for sjov. Jeg kan love dig for, at når du ser dem i øjnene, ser du, at noget er dødt inde i dem. Noget er gået i stykker inde i dem, og du kan se deres sjæl er flænset op. Det er mennesker, der har oplevet deres allernærmeste blive slået ihjel eller voldtaget. Nogle af dem er blevet tvunget til at se på det, og den virkelighed bærer de rundt på, understreger han.

Ville man ikke selv søge mod tryggere himmelstrøg for at få asyl, hvis man havde set sin familie blive skudt og selv var i fare, spørger han.

- Asyl er jo lig med fred, ro og sikkerhed. Når man har været igennem forfølgelse og død og den slags, tænker man på sikkerhed og ikke på, at det er fedt at komme til Danmark, Tyskland eller Irland. Man vil bare have sikkerhed, siger han.

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter