Snart vinker vi farvel til 2022 og går ind i det nye år. Det betyder, at der er nye rejser, der skal planlægges og opleves.
Men hvilke trends kan komme til at bestemme, hvilke destinationer vi retter kursen mod, og er der særlige steder, som kommer til at hitte?
Fremtidsforsker Liselotte Lyngsø fra Future Navigator og Ole Stouby, som er direktør for rejseplatformen Travelmarket, giver her deres bud.
1) Vi vil reflektere.
I 2023 vil vi fortsat gerne tage en pause fra hamsterhjulet, når vi rejser. Og en tendens i tiden er, at vi skifter job eller trækker stikket som aldrig før, siger Liselotte Lyngsø.
- Der er mange dannelsesrejser, hvor vi reflekterer over, hvad vi skal bruge vores tid på, hvad vi skal arbejde med, og hvad der er vigtigt for os hver især, siger hun.
De klassiske charterdestinationer som Mallorca vil fortsat hitte i det nye år, spår direktøren for Travelmarket, Ole Stouby. Derudover foretrækker mange børnefamilier, at det skal være nemt, hvorfor valget falder på for eksempel all inclusive. (Arkivfoto). Clara Margais/Ritzau Scanpix
2) Storpolitiske hændelser kan få betydning.
Det seneste år har vi været vidne til flere store begivenheder rundt omkring i verden, herunder Ruslands invasion af Ukraine.
Og krigen samt vores politiske overbevisninger kan præge, hvor vi vælger at rejse hen, forklarer fremtidsforskeren.
- Der er kommet et storpolitisk lag på vores forbrug.
- I Europa har vi fået en solidaritet med hinanden på grund af krigen. Det kan gøre, at vi er mere patriotiske om at bakke op om hinandens attraktioner og destinationer, siger Liselotte Lyngsø.
Hun forklarer, at vi derfor kan finde på at vælge lande i Europa, men også USA, fordi det i højere grad bliver opfattet som en europæisk ven end andre ikke-vesteuropæiske lande.
3) Storbyer kan blive populære.
Selv om der er krig i Ukraine, kan andre lande i Østeuropa komme til at hitte i det nye år. Det spår Travelmarkets direktør, Ole Stouby.
- Særligt efter corona har lavprisselskaberne åbnet mange nye flyruter fra Danmark, så man kan komme direkte dertil for ingen penge, siger han.
Ifølge direktøren er det storbyer i lande som Polen, Ungarn og Tjekkiet, der kan blive populære.
Ole Stouby tror også, at New York City vil få et comeback, efter at USA tidligere har været lukket land på grund af corona med indrejseforbud og test før indrejse.
- New York har noget for alle, og derfor er byen så eftertragtet af mange, siger han og nævner dog også, at det for nogle kan blive en udfordring, at der også er tale om en dyr by.
Endelig er der også de klassiske charterdestinationer, som mange nok fortsat vil vælge.
- Jeg tror, at Spanien, Mallorca, Grækenland, græske øer og Tyrkiet stadig vil hitte, siger han.
4) Vi vil opleve noget.
Når vi rejser på ferie, vil vi i højere grad efterspørge aktiviteter. Det kan eksempelvis være vandreture, siger Ole Stouby.
- Vi kan se, at nogle af charterarrangørerne inkluderer en ting som yoga i deres charterrejser, siger rejsedirektøren.
Han nævner også, at vi efter corona går mere op i at få oplevelser på vores rejser.
- Det kan være, at man i højere grad tager ud for at se musicals og koncerter, samt at man i det hele taget vil opleve ting på rejsen, som gør, at man får en kulturoplevelse, siger Ole Stouby.
/ritzau fokus/
Af Henriette Brøndum Neimann, Ritzau Fokus