Han blev født samme år, som Danmark vandt Europamesterskabet i herrefodbold.
På Christian Eriksens dåbsattest står der 1992, og dermed er han den yngste i flokken af 20 spillere, Morten Olsen netop har udtaget til kvalifikationskampene mod Portugal og Cypern.
Holdets nestor hedder Dennis Rommedahl, men han slæber dog kun rundt på 32 år i bagagen.
Af andre kendte ansigter har landstræner Morten Olsen udtaget Christian Bjørnshøj og William Jørgensen. Førstnævnte hedder dog også Poulsen til efternavn, mens sidstnævnte bærer på en Kvist.
Der mangler endnu at blive udtaget tre spillere til truppen heriblandt en ekstra målmand foruden Thomas Sørensen og Anders Lindegaard. De sidste skulle gerne blive udtaget inden denne uges udgang.
Kampen mod Portugal spilles på udebane fredag den 8. oktober, mens Cypern kommer på besøg i Parken tirsdag den 12. oktober.
DBU oplyser, at salget til udekampen mod Portugal er lukket, mens hjemmeopgøret mod Cypern fortsat byder på ledige sæder.
Anders R. Lindegaard , Aalesund FK
Thomas Sørensen, Stoke City FC
Daniel Agger, Liverpool FC
Johnny Thomsen, SønderjyskE
Lars Jacobsen, West Ham United
Leon Jessen, FC Kaiserslautern
Per Krøldrup, ACF Fiorentina
Simon Kjær, VfL Wolfsburg
Christian Bjørnshøj Poulsen, Liverpool FC
Christian Eriksen, AFC Ajax
Martin Vingaard, FC København
Michael Silberbauer, FC Utrecht
Thomas Kahlenberg, VfL Wolfsburg
William Kvist Jørgensen, FC København
Dennis Rommedahl, Olympiakos
Lasse Schøne, NEC Nijmegen
Mads Junker, Roda JC
Michael Krohn-Dehli, Brøndby IF
Morten Skoubo, Roda JC
Nicklas Pedersen, FC Groningen