René Holten Poulsen leverede fredag en skuffende præstation på den olympiske kongedistance, 1000 meter enerkajak, ved EM i Beograd.
Han måtte nøjes med en sjetteplads, og det rakte kun til en plads i B-finalen. Heller ikke på 500 meterdistancen var han hurtig nok til en finaleplads.
Nu siger Holten i en pressemeddelelse, at han vil starte på en frisk i jagten på VM-medaljer ved at arbejde på det mentale aspekt.
- Dette EM er et af mine dårligste resultater i min karriere, så nu må vi starte forfra og bygge op fra bunden. Jeg har ikke samme selvtillid som førhen, og det er primært det mentale, jeg mangler i øjeblikket, siger Holten og fortsætter:
- Der er ti uger til VM, og selv om der er langt til medaljerne til VM i år, så må jeg gøre et forsøg. Der skal arbejdes på noget træningsmæssigt i forhold til min udholdenhed, men ellers er det mest mentalt.
- Så længe man hænger i, og det går godt, så går det jo. Nu føler jeg, at jeg har ramt bunden, men det giver muligheden for noget nyt - for at prioritere og lave ændringer.
- Jeg er ikke færdig med at kæmpe med om medaljerne endnu, siger Holten Poulsen.
Medaljer har den erfarne kajakroer skaffet en del af gennem karrieren. Han vandt OL-sølv i 2008 i Beijing og har desuden vundet seks VM- og 20 EM-medaljer.
VM finder sted i Montemor-o-Velho i Portugal fra 23.-26. august.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.