Uroligheder præger igen ø-riget Madagascar, der ligger ud for Mozambique i det sydøstlige Afrika, efter at hæren har stormet paladset, hvor præsident Marc Ravalomanana bor.
I den anledning er der blevet meldt om eksplosioner og skyderier i hovedstaden, Antananarivo, hvor paladset ligger, skriver BBC.
Præsident Ravalomanana befandt sig dog i et andet palads, omkring 10 kilometer fra hovedstadens centrum.
Hæren stormede paladset blot få timer efter, at oppositionslederen Andry Rajoelina bad sikkerhedsstyrker om at anholde præsidenten.
Den selvudnævnte ansvarlige for landets sikkerhedsstyrker har tidligere erklæret, at han støtter oppositionen.
Der har i en længere periode været politisk krise i øriget, hvor mindst 100 mennesker er døde som følge af uroligheder siden januar.
Oppositionen har i over en måned lammet hovedstaden med demonstrationer og blokader, og har af flere omgange forsøgt at indtage præsidentpaladset.
Oppositionslederen Rajoelina anklager den siddende præsident Ravalomanana for at være en diktator, der udsulter sit folk og undergraver det politiske system.
Madagascar ligger ud for Mozambique i det sydøstlige Afrika.