En mand er fredag afgået ved døden efter en drukneulykke i en isbelagt sø ved Søndersø på Fyn.
Det oplyser Fyns Politi til B.T.
Ulykken skete, da manden forsøgte at redde sin hund, der allerede var gået gennem isen.
- Det var et jagtselskab. I den forbindelse er en af personernes hund løbet ud på isen. Hunden ryger igennem isen, og ejeren løber efter hunden for at redde den.
- Det er her, den tragiske hændelse udfolder sig, da ejeren også går gennem isen og forsvinder for jagtselskabet, som ikke kan finde ham, oplyser vagtchef ved Fyns Politi Milan Seyfabad til B.T.
En større redningsaktion blev iværksat, og der blev sendt dykkere i vandet.
- Det lykkedes dykkeren at finde ham, men hans liv stod ikke til at redde, siger vagtchefen ved Fyns Politi.
Drukneulykken skete på en isbelagt sø ved Ejskovvej og Tvedslundvej.
Den afdødes pårørende er underrettet, og der er iværksat krisehjælp for de vidner, der overværede ulykken.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.