Den katolske kirke har altid været imod brug af kondomer og i stedet rådet folk til enten kun at have sex inden for ægteskabet eller helt lade være.
Men efter at FN har offentliggjort nye skræmmende tal for, hvor hurtigt den verdensomspændende ADIS-epidemi spreder sig, er pave Benedict XVI parat til at se på forbudet mod det religiøst sprængfarlige gummi igen.
Flere kardinaler og ærkebiskopper har allerede ytret, at de gerne ser en ophævelse af forbudet. Derfor mødes paven med ledende medlemmer af den katolske kirke i denne uge for at diskutere problemstillingen, men under alle omstændigheder er der ikke tale om en fuldstændig legalisering af kondomet.
Det mest sandsynlige er, at en mand med HIV eksempelvis kan benytte sig af kondomer for at kunne beskytte sin kone. Ægteskabet er nemlig stadig helligt for paven.
»Intet svar fra kirken i denne sag vil opfordre nogen til at dyrke fri sex,« sagde kardinal Lorenzo Berragan til BBC.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.