Det seneste nummer af medicinaltidsskriftet Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases har en artikel om episode, der nær kostede kvinden livet.
I følge lægerne er det meget sjældent, at en orgasme forårsager en blodprop, og derfor bliver blodproppen nu undersøgt på universitetet i Chicago. Det skrivet tv2.dk.
Under sexakten blev kvinden følelsesløs i venstre side af ansigtet, hun kunne ikke tale rent og hendes venstre arm blev slap. Efter seks timer blev kvinden tilset af speciallæger, og hun var i panik, fordi hele ansigtet var lammet. Det var desværre for sent at give kvinden medicin, der kan opløse blodproppen, så de måtte udføre den risikable operation, hvor de fører et kateder fra hendes lyske op til hendes hjerne for at finde blodproppen. Lægerne fik opløst blodproppen, og den uheldige kvinde fik det straks bedre.
I følge tv2.dk har kvinden det godt igen, selv om hun har tabt en smule førlighed i venstreside.