Hundredvis af huse er blevet ødelagt af vandmasserne og forude venter et enormt oprydningsarbejde.
En druknet bil er igen dukket op til overfladen, efter at vandstanden er begyndt at falde i Bundaberg. Byen er det sted i Australien, der har været hårdest ramt af oversvømmelserne.
Nu er det værste overstået, men forude venter et stort oprydningsarbejde.
De fysiske skader er enorme. Vandstanden steg så hurtigt, at mange indbyggere blev taget på sengen, selv de er vant til oversvømmelser.
"Efter sidste oversvømmelse flyttede vi ud i 6 måneder og genopbyggede alt. Nu er det hele væk igen." Sådan siger Clinton Smith, en af de mange indbyggere, der har mistet sit hjem.
Indbyggerne i Bundaberg kan nu begynde oprydningen, men de store vandmasser er ikke forsvundet, de er blot blev flyttet længere ned ad floden.
Derfor vil nye områder i de kommende dage blive ramt. Måske næsten lige så hårdt som Bundaberg blev det.