Landsholdet nyder nu godt af det liberale spillemarked i Danmark.
Spilleselskabet Ladbrokes skal nemlig være ny partner med DBU's Herre A-landshold, skriver DBU i en pressemeddelelse.
"Vi har haft tilbud undervejs, men har ventet med at indgå en aftale med en udbyder, indtil den nye spillelovgivning trådte i kraft ved årsskiftet," forklarer generalsekretær Jim Stjerne Hansen.
Aftalen træder i kraft 1. maj, og gælder i første omgang indtil årets udgang.
"Vi råder over nogle attraktive rettigheder, hvoraf landsholdet er én af dem. Det har derfor været vigtigt for os at finde en samarbejdspartner, der lever op til vores krav og standarder. Valget er faldet på Ladbrokes, der er blandt de absolut mest veletablerede og respekterede selskaber indenfor sportsspil," slutter Jim Stjerne Hansen.
DBU har inden aftalen med Ladbrokes haft kontakt til og ført forhandlinger med andre licenserede spilleudbydere. Ladbrokes selv kalder aftalen for historisk.
"Det er første gang et privat spilleselskab indgår en samarbejdsaftale omkring landsholdet og på mange måder cementerer dette samarbejde de nye tider for det danske spillemarked," udtaler Ladbrokes danske chef, Richardt Funch.