Hvis du er østeuropæisk arbejder og melder dig ind i en fagforening, risikerer du at havne på en sort liste.
Det afsløres i en dokumentar, som DR1 bringer i aften.
Registreringen finder sted hos det store, internationale vikarbureau, Atlanco Rimec, der i stor stil leverer arbejdskraft til danske byggerier.
Hos Atlanco Rimec har man tusindvis af østeuropæiske bygningsarbejdere ansat på korte kontrakter over hele Europa. Også her i Danmark har vikarbureauet leveret billig og fleksibel arbejdskraft til store prestigebyggerier. Og også her har blacklistingen fundet sted.
Det dokumenteres nu for første gang af det hemmelige register, som DR har fået adgang til.
Firmaet har i årevis ført et hemmeligt register over sine ansatte. En slags skudsmålsbog, der giver bygningsarbejderne karakterer for både opførsel og faglige evner.
Det er også her, at det noteres, hvis en ansat organiserer sig eller går til fagforeningen for at få bedre forhold. Er det tilfældet, skal der ikke ske genansættelse, fremgår det af registeret.
DR har haft mulighed for at se og affotografere det hemmelige register. Blacklistningen bekræftes samtidig af en tidligere ledende medarbejder i firmaet, der mod løfte om anonymitet har indvilliget i at fortælle DR om Atlanco Rimecs forhold til fagforeningerne.
- I Atlanco Rimec kan man ikke have folk, der er i kontakt med fagforeningen. Det er i bund og grund forbudt i firmaet, fordi fagforeningen kan give en masse problemer, fortæller den tidligere ledende medarbejder til DR.
I registeret får de enkelte medarbejdere karakterer for både arbejdsduelighed og opførsel. Men selvom man får topkarakteren "Excellent" eller "Good worker" i registeret, så er det slut med job, hvis man klager over lønnen eller melder sig i fagforening.
Atlanco Rimec ønsker at stille op til interview. Virksomhedens talsmand, Chief Financial Officer Catherine Foy, erkender dog i en mail til DR, at firmaet foretager en registrering af sine medarbejdere. Dette er dog helt almindeligt, anfører Atlanco Rimec overfor DR.
Direkte konfronteret med, at DR har set registerets blacklistning af fagforeningsrelaterede medarbejdere, afviser det irsk-baserede vikarbureau at have foretaget sig noget ulovligt og kalder det en uhyrlig påstand, at de skulle have sorteret ansatte fra, alene fordi de står i fagforening.
Netop nu har Atlanco Rimec over 100 ansatte ved den københavnske Metro. Først når deres ansættelse afsluttes, skrives deres "skudsmål" i Atlancos hemmelige register.
Hele dokumentaren "Østarbejdernes bagmænd' vises mandag aften på DR1 klokken 20.30.
Newspaq