En veloplagt Barack Obama er ankommet til Bella Centret klar til at kæmpe for både egen og Michelle Obamas hjemby.
Ad en mindre bagindgang ankom USA's præsident klokken tyve minutter over otte til IOC's kongres i Bella Centret.
Præsidenten sad i den anden af to identiske biler. Herfra vinkede og smilede han til de få journalister, der havde fundet vej til til indgangen. Han havde sit kendte skæve smil på læben og var tydeligt fornøjet med situationen. Det kunne ligne, at han heller ikke selv helt har fattet, at han er verdens mægtigste mand.
Vel ankommet hilste Obama varmt på blandet andet tidligere medlem af IOC Kaj Holm, der fik æren af at være første mand uden for lufthavnen, der kom i nærkontakt med den populære præsident.
Der har i dagene op til dagens møde været meget spekulation om, hvordan Obama vil komme fra lufthavnen til Bella Centret.
Men valget faldt altså på en den limousine som bliver kaldt 'Bæstet'. Sikkerhedsfolk betragter den som verdens sikres og mest dødbringende køretøj.