Administration 

Nyt firma vil forhindre tusindvis af fyringer: Medarbejdere skal lejes ud

I nogle perioder er der drøntravlt, mens der i andre ikke er nok at lave, og så bliver folk fyret. Sådan er det i en del virksomheder blandt andet inden for indpakning af varer. Nu vil nyt firma mindske bivirkningerne ved op- og nedture på grund af sæsoner eller tilgang af ordrer. (Foto: Foto: Logistikkompagniet.)

Flere tusinde mennesker kan slippe for at blive fyret, når det her bliver en succes. Lønmodtagerne bliver de store vindere. Sådan lyder det fra direktør, der nu iværksætter virksomhed inden for deleøkonomi.

I stedet for at blive fyret, når der er lavsæson eller lavvande i ordrebunken, kan tusindvis af danskere beholde jobbet. Fyresedlen vil blive erstattet af, at man får tilbud om midlertidigt at arbejde i en anden virksomhed. 

Det er visionen for den nye virksomhed Flexicu A/S, som lanceres på internettet torsdag 8. juni. Idémanden bag den nye virksomhed er Carsten Moberg.

Han er ejer af og udviklingsdirektør for Logistikkompagniet. Firmaet har fået flere priser for at tage et stort, socialt ansvar for sine nu 100 ansatte.

- Med Flexicu laver vi den første hjemmeside i Danmark, hvor virksomheder deler arbejdskraft. Den vil give de ansatte større tryghed i jobbet og være til gavn for virksomhederne, fortæller Carsten Moberg.

Undgår ærgerlige sæson-fyringer

Ideen er, at virksomheder kan leje deres medarbejdere ud til andre virksomheder.

Eksempelvis kan et firma, som er ramt af lavsæson, låne sine ansatte ud til et firma, der står og mangler folk på grund af højsæson eller ekstra stor tilgang af ordrer. 

- Denne her form for udleje af medarbejdere kan brede sig til rigtig mange brancher, men i første omgang satser vi på virksomheder inden for lager og logistik.

- I den branche er der nogle sæsonudsving blandt andet som følge af, at man eksempelvis inden for detailhandlen har et kæmpe salg op til jul af legetøj og andre ting, mens det i foråret handler om havemøbler og haveting, forklarer Carsten Moberg og fortsætter:

- Så i stedet for at fyre folk og mande ned i lavsæsoner, vil jeg for eksempel i Logistikkompagniet med Flexicu kunne holde på medarbejderne ved at tilbyde dem job i et firma, som mangler folk.

Skal have hjertet på rette sted

Carsten Moberg oplyser, at når et firma via Flexicu lejer arbejdskraft, så siger de samtidig ja til, at folk fra det udlejende firma beholder deres nuværende løn og vilkår. Ifølge ham er det en model, som fagforbundet 3F kan acceptere. 

 

Der skal være ordnede forhold for de medarbejdere, som bliver lejet ud. Der må ikke være noget lyssky over det her. Det fastslår idémand og medstifter af nyt spændende firma Carsten Moberg. (Foto: Privat)

- Når folk bliver lånt ud, bliver de på deres overenskomst. Og vi vil stille krav om, at den lejende virksomhed skal være medlem af en arbejdsgiver-forening og dermed være underlagt en overenskomst. Firmaerne skal have hjertet på rette sted i forhold til at sikre ordnede forhold, siger Carsten Moberg, og fortsætter:

- Når det her bliver en succes, så kommer vi til at forhindre tusindvis af fyringer. For der er rigtig mange brancher og virksomheder, som med jævne mellemrum må hyre eller fyre folk, fordi de har sæsonudsving eller stor variation i mængden af ordrer.

Ansatte lades ikke i stikken

En af de i alt fem stiftere af Flexicu er forfatter og foredragsholder Claus Skytte, som er ekspert i deleøkonomi. Han fortæller, at ideen til Flexicu tog form over et glas rødvin sammen med nogle af de andre stiftere. 

Vi gør det modsatte af Uber. I stedet for at udnytte at folk er løst ansat, så giver vi flere folk tryghed i jobbet.
Søren Riis, medstifter af Flexicu og GoMore samt lektor ved Roskilde Universitet.

- Vi sad og talte om, at man jo inden for den danske model for arbejdsmarkedet - flexicurity - meget nemt kan hyre og fyre folk. Reelt kan man jo som arbejdsgiver vælge at fyre alle sine ansatte og så sige til dem, at hvis de har lyst, så kan de fremover arbejde for en app (ligesom Uber-chaufførerne gjorde i Danmark, red.) , fortæller Claus Skytte, og fortsætter:

- Men det er jo ikke fair over for de ansatte, hvis man sådan fraskriver sig sit ansvar som arbejdsgiver. Med Flexicu sikrer vi, at ansatte beholder deres vilkår og rettigheder, selv om de bliver lejet ud. 

Vil give vikarbranchen baghjul

Carsten Moberg mener, at der bliver mange vindere med Flexicu. Han fremhæver:

  • Medarbejderne vil opleve større tryghed i ansættelsen.
  • Firmaet, som lejer medarbejdere ud, vil kunne holde på folk og samtidig spare lønkroner.
  • Firmaet, der lejer medarbejdere, vil få folk, der kender branchen, og som har vist, at de er gode, stabile medarbejdere. 

- De eneste, vi kommer til at genere - eller disrupte om du vil - er vikarbranchen. De vil få noget konkurrence her, siger Carsten Moberg.

Ifølge ham er det meget normalt, at et vikarbureau lægger 20-25 procent af kontraktsummen ovenpå til sig selv, når de skaffer arbejdskraft til virksomheder. Flexicu vil 'nøjes' med 5 procent. 

Erfarne medstiftere

Stifterne af Flexicu er for nogles vedkommende meget bekendt med deleøkonomiske tjenester. Altså der hvor man via en hjemmeside - som på en markedsplads - formidler tjenester, varer eller arbejdskraft.

Blandt stifterne af Flexicu er ud over Carsten Moberg og Claus Skytte også lektor Søren Riis, som var med til at stifte succesrige GoMore og selv har stiftet UrbanWineBox. 

- Der er en stigende tendens til, at flere og flere mennesker skal leve som freelancere eller på en anden måde løst ansat. Men i Flexicu går vi mod strømmen og giver flere folk sikkerhed i jobbet, siger Søren Riis, og fortsætter:

- Vi gør det modsatte af Uber. I stedet for at udnytte at folk er løst ansat, så giver vi flere folk tryghed i jobbet. 

Læs Avisen.dk's tema om digitale løsarbejdere her

Sådan sælger Flexicu sig selv
Her er, hvad Carsten Moberg og medstifterne slår på, når de markedsfører Flexicu.

Stifterne Thomas Kragelund og Tejs Rasmussen
Iværksætteri

Holstebro-selskab vokser globalt: Nu kommer trecifret million-investering

pindsvin
Nyheder

Danskerne gik på jagt efter pindsvin: Nu er resultatet klar

Rigsrevisionen
Nyheder

Hunderegister og folkekirke-fond får kritik af Rigsrevisionen

maleri
Nyheder

18 kunstnere indtager stranden ved Blåvandshuk

Københavns byret
Krimi

22-årig udvist: Forsøgte at smugle 50 kilo khat

astronaut
Nyheder

Astronauternes maver reagerer i rummet: Forskere finder et muligt svar

kaffe
Nyheder

Kan en kop kaffe skaffe Danmark flere medarbejdere?

låg på flaske
Nyheder

Irriterende låg blev mødt med brok - men de virker

unge laver avis
Nyheder

Børn og unge skal blive bedre til at gennemskue nyheder

Kong Harald og Dronning Margrethe
Kongelige

Kong Harald indlagt: Årsagen er en blodsygdom

bro
Nyheder

Ny prognose skruer markant op for dansk økonomi

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Aalborgs unge er et forbillede for resten af landet

Signe Bøgevald Nielsen, medlem af Københavns Borgerrepræsentation for Liberal Alliance
Nyheder

Efter teltlejr i København: LA vil ændre reglerne igen

rullemarie
Krimi

Ung lystfisker fandt granat i vandkanten

ulv
Nyheder

Dyrenes Beskyttelse: Gør fodring af ulve strafbart

Mads Duedahl og Ida Auken
Nyheder

Akuttelefon sikrer bedre hjælp ved akut psykisk sygdom

dansk politi
Krimi

26-årig anholdt fra medvirken til drab

retten i Aalborg
Krimi

Tre års fængsel for at køre med kokain

dansk politi
Nyheder

Politiet: Halmtorvet er ikke længere spærret

Medina
Underholdning

Video: Medina glæder sig til at rocke Tivoli

politi dansk
Krimi

Politiet roser borgerne: Tre mistænkte er anholdt for vold

Kong Frederik
Kongelige

78 danskere fik et kongeligt håndtryk

elever
Nyheder

Fond støtter skolefag med millioner

Line Munk Damsgaard
Nyheder

4 ud af 5 danskere: Vi får for lidt frugt og grønt

dansk politi
Krimi

Sigtet for bedrageri: Snød for over 200.000 kroner

Dan og Poul
Nyheder

Parkeringsregler skaber frustration: Nu samles politikere og branche

Skibene
Nyheder

Frivillige sejler til Ghana: Hjælp på vej til befolkningen

Vinderen
Helt vildt

Se hende her: Jinny Lu er kåret til verdens grimmeste hund

To kvinder i undertøj
Generelle nyheder

Stort studie afslører markant forskel på mænd og kvinder i sengen

vejarbejde
Nyheder

Bilister advares: Motorvej spærres om aftenen og natten

Hans Erik Jørgensen
Nyheder

Dansk landmand kan vinde EU-pris

Nyborg fængsel
Nyheder

Alarm fra fængsel: Mangler 30 procent af bemandingen

Barn i skole
Nyheder

Skolestart kan give uro: Fem råd til forældre

Hacker
Nyheder

TDC advarer: Ti år gammel cybertrussel er tilbage

sommerhus
Livsstil

Ferien var ikke nok: Flere booker en ekstra pause

penge
Nyheder

Lørdagens Lotto gav tre nye millionærer

Panda
Dyreliv

Scanninger mindsker håbet om pandaunger på dansk jord

grill
Nyheder

Pas på lige nu: En enkelt gnist kan starte en brand

øl
Nyheder

Rekordmange bad om hjælp: Over halvdelen var pårørende

koncert
Nyheder

Spiller du musik? Nu kan vejen gå fra København til Los Angeles

ulv skudt
Nyheder

Myndigheder vil teste om den rigtige ulv er skudt

folkeskole
Nyheder

Se forskellen: Her klarer de dygtigste elever sig bedst

Retten i Odense
Krimi

Restauratør skulle betale 200.000 kroner for beskyttelse

dyreredder med ørn
Nyheder

Travl sommer: Her rykkede dyreredderne ud flest gange

Myg
Nyheder

De summer og stikker: Hvad er dit bedste trick mod myg?

Stikkontakt
Nyheder

Elkunder kan gå en dyr vinter i møde

dansk politi
Krimi

40-årig alvorligt såret: 59-årig anholdt efter knivstikkeri

glad ældre mand
Nyheder

Kommunen betaler: 250 ældre skal hvert år på højskole

Fartskilt
Nyheder

Her får bilisterne flest fartbøder: Én politikreds skiller sig markant ud

 Kalundborg Refinery
Nyheder

Aktivister samles mandag foran dansk olie-raffinaderi

Zuckerberg fortæller om brillerne
Nyheder

Smart brille splitter vandene: Kan filme næsten ubemærket

Ankestyrelsen
Nyheder

Grønlandske borgere forskelsbehandles i kommunerne

politi dansk
Krimi

Indbrudstyve har lige nu travlt i Østjylland

retten i viborg
Krimi

To mænd dømt: Brugte peberspray mod offer

Bro
Nyheder

Aldrig før er så mange kørt over Storebælt i juli

Afghansk barn
Nyheder

Red Barnet slår alarm: Millioner af børn mangler mad

Mette Frederiksen
Nyheder

Mette Frederiksen samler nordiske ledere i Danmark

Hikari
Nyheder

Kendte til fødselsdagsfest i Tivoli: Se video fra indvielsen af Hikari

drab 16 årig - blomster
Krimi

Drab på 16-årig gymnasie-elev: Politiet kommer med advarsel

politi dansk
Krimi

Tre gerningsmænd overfaldt 16-årig: Nu søger politiet vidner

bygningen
Nyheder

Historiske bygninger skal have nyt liv: Her kommer boliger, caféer og butikker

Hjemløs
Nyheder

Fagforbund slår alarm: Vil have flere uddannede på socialområdet

Planområde
Nyheder

Planer om stort datacenter: Nu kan borgerne stille spørgsmål

Vejarbejde
Nyheder

Bilister skal være opmærksomme: Ramper spærres på Holbækmotorvejen

Livredder på badestrand
Nyheder

Sommerferien er slut, men livredderne bliverlidt endnu

Perrin
Advertorial

Annonce

Dyk helt ned i det menneskelige med Perrin

Skoleskibet Georg Stage
Nyheder

Historisk skoleskib kommer til Kolding: Her kan du komme ombord

ulv skudt
Nyheder

Mette Frederiksen reagerer på ulvens død: "Entydigt godt"

dansk politi
Krimi

32-årig udleveret til Danmark: Tiltalt i sag om drabsforsøg og håndgranat

Vermund
Kendte

Vermund bygger om: Sønnen har hjulpet med udestue

ulv død
Nyheder

Problemulven er væk: Nu ophæves begge reguleringszoner

Holdet bag
Nyheder

Nyt indgreb: Hjertepatienter slipper for at få delt brystbenet

Melvin
Kendte

Melvin i sproglig knibe: Tysk kundskaberne halter gevaldigt

Greenpeace sætter flag op
Nyheder

Nye målinger i danske fjorde vækker bekymringhos Greenpeace

kat
Dyreliv

De findes i mange hjem: Kan være livsfarlige for din kat

vinderne
Iværksætteri

Greve sætter rekord: Her er der mange iværksættere

Ferrari i lego
Underholdning

Bygget af over 400.000 klodser: Nu kan den opleves i Danmark

Casper og Frank
Kendte

Klovn-feberen rammer Frederiksberg: Besøg Hall of Shame

fugleunge topskarv
Dyreliv

Ornitologisk sensation: Sjælden fugl har fået unger i Danmark