Manglende internet eller dårlig dækning kan give anledning til stor frustration.
Derfor vil det sikkert vække glæde, at der nu bliver åbnet for den nye bredbåndspulje, hvor man kan få tilskud til bedre internet gennem bredbåndsforbindelsen.
- Jeg vil opfordre borgere og virksomheder, der har dårlig bredbåndsdækning til at udnytte muligheden for at søge tilskud fra puljen. Adgang til en god bredbåndsforbindelse er afgørende for, at danskerne kan bo og drive virksomhed over hele landet.
- Bredbåndspuljen er målrettet de områder, hvor markedet ikke kan klare det alene, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V).
Regeringen har afsat 200 millioner kroner. Men det er dog en forudsætning, at der for hver adresse, der søges om tilskud til, er en egenfinansiering på minimum 2000 kroner.
Bredbåndspuljen fungerer ved, at naboer, lokale sammenslutninger og kommuner kan ansøge om at få del i pengene.
En analyse fra Dansk Energi foretaget af Netplan anslår, at der er behov for otte milliarder kroner, hvis hele landet skal have adgang til fiberbredbånd.
Ministeren afviser, at beløbet ikke er stort nok.
- Dette er danmarkshistoriens første og største bredbåndspulje nogensinde. Det er det første initiativ, men vi tager også flere. Blandt andet stiller vi krav om bedre dækning i udbud af frekvenser, der kommer mobilt bredbånd i større udstrækning end hidtil.
- Desuden giver vi mulighed for, at man kan trække bredbåndsledninger gennem spildevands- og vandledninger, siger Lars Christian Lilleholt.
Han forventer, at mellem 4000 til 25.000 boliger, virksomheder eller sommerhuse kan få hjælp fra puljen.
Frem til 2019 vil midlerne blive fordelt til områder i landet, hvor der er dårlig bredbånd, og hvor teleselskaberne ikke af sig selv tilbyder en løsning til borgere og virksomheder.
Puljen er målrettet områder, der ikke har adgang til maksimalt 10 Mbit/s download og 2 Mbit/s upload.
Der bliver åbnet for ansøgninger torsdag klokken 16 på Energistyrelsens hjemmeside, hvor det også er muligt at se, hvilke områder der kan søge støtte.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.