"Jeg er skyldig".
Disse ord vil lyde i retssagen, når sagen mod den 45-årige John Knudsen i dag indledes ved retten i Sønderborg.
Der er nemlig tale om en tilståelsessag, hvor John Knudsen på forhånd har erklæret sig skyldig i alle anklager.
John Knudsen bortførte og kvalte i september sidste år den 52-årige Kirsten Bay Andersen på sin båd, og derefter flygtede han til Spanien.
Anklagerne om bortførelse, voldtægt af særlig farlig karakter, manddrab og usømmelig omgang med et lig står dog ikke alene.
John Knudsen er nemlig også anklaget for at have befamlet og forulempet en mindreårig pige på sin båd - og for at have haft store mængder børneporno gemt på USB-nøgler på båden. Det fremgår af anklageskriftet mod manden.
Han er dog ikke tiltalt for at være flygtet efter drabet. Her rejste han igennem Europa, før han endte med at leve på gaden i Spanien. Her blev han fundet af politiet og udleveret til Danmark.
John Knudsen er tidligere straffet for voldtægt.