Administration 

Bagland presser Mette F. og Tesfaye: "Det er over alle grænser utilgiveligt"

Det er symptombehandling, når Mattias Tesfaye nu foreslår, at børnene på Sjælsmark kan komme i en aflastningsfamilie i weekenden, mener formand for Børne- og Skoleudvalget i Hørsholm, Niels Lundshøj. (Foto: Foto: Torkil Adsersen, Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix)

En enig S-partiforening i Hørsholm vil have Mette Frederiksen til at skabe bedre forhold for flygtningebørnene på Sjælsmark. Enten presser S-toppen på for forbedringer på Sjælsmark, eller også skal børnefamilierne fjernes fra udrejsecentret, lyder det.

Udrejsecentret Sjælsmark er en skamplet på Hørsholm. Og det er en skændsel, at børn skal vokse op sådan et sted. 

Sådan lyder det i en skarp kritik fra både den socialdemokratiske partiforening og  medlemmer af kommunalbestyrelsen i Hørsholm kommune, hvor Sjælsmark ligger. 

- For os at se er der kun to muligheder for at få sat en stopper for, at børn vokser op under de forfærdelige vilkår på Sjælsmark. Enten er man nødt til at bringe forholdene i orden. Eller også fjerner man børnefamilierne fra Sjælsmark, siger formanden for Socialdemokratiets partiforening i Hørsholm, Peter Moesgaard. 

Det er en samlet partiforening med godt 90 medlemmer, der ifølge Peter Moesgaard er enige om at presse Christiansborg til at forbedre forholdene for de cirka 100 børn på Sjælsmark. 

Utilgiveligt

Formanden for Børne- og Skoleudvalget i Hørsholm kommune, Niels Lundshøj, der også er medlem af partiforeningen, har sendt et læserbrev afsted til lokalavisen, som hele S-partiforeningen bakker op om. 

- Det er over alle grænser utilgiveligt, at vi som samfund tillader en institution med børn, som ombudsmanden kommenterer på følgende måde: forholdene vanskeliggør børnenes opvækst og begrænser deres muligheder for naturlig udvikling og livsudfoldelse, skriver Niels Lundshøj blandt andet i læserbrevet. 

Han oplever ofte at stå magtesløs, fordi kommunen ikke kan løse det grundlæggende problem: At udrejsecenteret hverken nu eller i fremtiden kan sikre børnene en ordentlig opvækst, med mindre at et flertal på Christiansborg ændrer det. 

- Vi kan nok iværksætte visse foranstaltninger, men vi kan ikke umiddelbart fjerne børnene fra det skadelige miljø, noterer han. 

Tesfaye: Send børn i aflastning i weekenden  

Integrationsordfører Mattias Tesfaye (S) har talt om, at hvis børnene mistrives, skal de sociale myndigheder gribe ind. Det er blevet tolket som et forslag om, at man skal tvangsfjerne børn fra deres forældre på Sjælsmark.

Men det er ikke korrekt, anfører Mattias Tesfaye i et debatindlæg i Pio Pio.

Men de sociale myndigheder skal hjælpe børnene på Sjælsmark efter samme regler som andre børn, og derfor 'kan det være, at børnene kommer i en aflastningsfamilie i weekenderne', skriver han. 

Symptom-behandling

Det er heller ikke en holdbar løsning, pointerer Niels Lundshøj.

- Aflastning i weekenderne er symptombehandling og løser ikke det grundlæggende problem, nemlig at børn ikke skal vokse op på Sjælsmark, siger han til Avisen.dk.

En skamplet i Hørsholm - Læs hele læserbrevet

En skamplet i Hørsholm

Når vi som mennesker skal orientere os i vidt forskellige forestillinger om et ordentligt samfund, er vi almindeligvis enige om ét fundamentalt forhold: børns trivsel har absolut forrang. Derfor har vi konstrueret et omfattende system med en lang række foranstaltninger for at sikre, at alle børn vokser op i gode, trygge rammer, der fremmer barnets udvikling og tro på verden.   

I Hørsholm Kommune modtager vi nu og da underretninger om mistrivsel fra bekymrede borgere og omsorgspersoner, og vi behandler alle underretninger med største alvor. Nu viser det sig imidlertid, at over 40 % af alle underretninger til kommunen kommer fra den samme adresse: Udrejsecenter Sjælsmark. Havde dette været tilfældet for enhver anden offentlig eller privat institution med ansvar for børn, var den blevet lukket umiddelbart med alvorlige konsekvenser for myndighedsudøveren.

Det er over alle grænser utilgiveligt, at vi som samfund tillader en institution med børn, som ombudsmanden kommenterer på følgende måde: forholdene vanskeliggør børnenes opvækst og begrænser deres muligheder for naturlig udvikling og livsudfoldelse.

Som kommune står vi ofte magtesløse, for vi kan ikke løse det grundlæggende problem: at udrejsecenteret hverken nu eller i fremtiden kan sikre børnene en ordentlig opvækst. Vi kan nok iværksætte visse foranstaltninger, men vi kan ikke umiddelbart fjerne børnene fra det skadelige miljø.

Der har været megen polemik om udrejsecenteret, og debatten har ofte centreret sig om mere generelle holdninger til flygtninge og afviste asylansøgere. Jeg vil på det kraftigste opfordre til, at vi på tværs af politiske partier og holdninger samler os i en fælles kamp for børnene. At vi tilsidesætter vores forskellige syn på integration, udlændinge og migrantstrømme og arbejder målrettet og utrætteligt for at få gjort op med de forhold, som børnene lever under. Det må og skal vi kunne blive enige om. Det er vores forbandede pligt.

Jeg vil tage spørgsmålet op med den øvrige kommunalbestyrelse med henblik på at få afsøgt vores muligheder for at give en hjælpende hånd til børnene. Et udrejsecenter er som koncept en udmærket idé, men det er en skændsel, at børn skal vokse op sådan et sted. Vi kan ikke tillade, at det finder sted her i vores kommune, og magtesløshed til trods, så har vi som myndighed et ansvar.

Af Niels Lundshøj, Formand for Børne- og Skoleudvalget, medlem af kommunalbestyrelsen i Hørsholm. En enig socialdemokratisk partiforening i Hørsholm bakker op.  

Sammen med Peter Moesgaard opfordrer Niels Lundshøj til, at man på tværs af politiske partier og holdninger samles i en fælles kamp for børnene og tilsidesætter forskellige syn på integration, udlændinge og migrantstrømme. 

- Vi skal arbejde målrettet og utrætteligt for at få gjort op med de forhold, som børnene lever under. Det må og skal vi kunne blive enige om. Det er vores forbandede pligt, hedder det i debatindlægget.

Niels Lundshøj har bedt om, at børnenes forhold på Sjælsmark kommer på dagsordenen på et af de førstkommende møder i kommunalbestyrelsen med henblik på at få afsøgt kommunens muligheder for at give en hjælpende hånd til børnene.

40 procent af indberetninger fra Sjælsmark

- Et udrejsecenter er som koncept en udmærket idé, men det er en skændsel, at børn skal vokse op sådan et sted, lyder det.

Fakta om Sjælsmark

Udrejsecenter Sjælsmark drives af Kriminalforsorgen i henhold til en kontrakt med Udlændingestyrelsen. Der er cirka 400 pladser i centret. 

I udrejsecentret bor bl.a. familier med børn, der har fået endeligt afslag på asyl, hvor den ene eller begge voksne ikke medvirker til udsendelsen. 

Ifølge tal fra udlændingestyrelsen boede der i september 2018 93 børn på Sjælsmark. 

Ombudsmanden har efter flere tilsynsbesøg kritiseret forholdene. Uro, ensomhed og uoverskuelighed karakteriserer i betydeligt omfang børnenes hverdag, mener ombudsmanden. Blandt andet spiseforhold i kantine og forbud mod selv at lave mad i familierne kritiseres, ligesom adgangen til fritidsaktiviteter. 

Sjælsmark blev etableret under S-R-SF-regeringen og videreført af VLAK-regeringen. 

Ifølge Niels Lundshøj kommer over 40 procent af alle underretninger om mistrivsel hos børn i kommunen fra den samme adresse: Udrejsecenter Sjælsmark.

- Havde dette været tilfældet for enhver anden offentlig eller privat institution med ansvar for børn, var den blevet lukket umiddelbart med alvorlige konsekvenser for myndighedsudøveren, fastslår han.

I næste uge mødes Niels Lundshøj med Mattias Tesfaye på Christiansborg for at drøfte forholdene på Sjælsmark.  

Artiklen er rettet 10. januar efter henvendelse fra Peter Moesgaard. Et afsnit om frustration i baglandet over S-toppen er fjernet, og den lokale partiforeningsformand påpeger, at der 'jo skal 90 mandater til, så det er alene den siddende regering, der kan gøre noget ved Sjælsmark nu og ikke S-toppen'.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen